jak dziś rockuje?

Korn - ciekawostki o krążku “Follow the Leader”| Jak dziś rockuje?

2024-06-18 11:43

Korn jest tym przykładem zespołu, któremu udało się osiągnąć ogromny sukces już wraz z wydaniem debiutanckiego albumu. Wystarczy powiedzieć, że moment wydania tej płyty uznaje się za czas narodzin podgatunku metalu, jakim jest nu metal. Debiut - choć dziś kultowy, okazał się być preludium do nie mniej ważnego i udanego trzeciego krążka grupy.

Zespół Korn został założony w 1993 roku przez byłych członków L.A.P.D. - Jamesa "Munky'ego" Shaffera, Reginalda „Fieldy'ego” Arvizu i Davida Silverię, do których dołączyli Brian Welch i Jonathan Davis. Nazwa to po prostu słowo angielskie słowo, oznaczające "kukurydzę", pisane przez "K", charakterystyczne odwrócone "R" za to, to nawiązanie do firmy Toys R Us, dla której wcześniej już pracowało kilku członków grupy. Charakterystyczne logo zaprojektował sam Davis. Kapela bardzo szybko weszła do studia, a efektem tego zostało demo Neidemayer’s Mind, które jednak nie zostało dobrze przyjęte. Zupełnie inaczej rzecz miała się z wydanym rok później debiutanckim krążkiem, którego dzień premiery (11 października 1994) uznaje się za moment "narodzin" nowego podgatunku metalu, który bił rekordy popularności na przełomie lat 90. i 2000. - nu metalu. Zespół bardzo szybko zdobył rzesze fanów, a na fali sukcesu grupa weszła do studia, nagrała i wydała w 1996 roku drugi album - Life Is Peachy, który także zyskał powszechne uznanie. Nominacje do najważniejszych branżowych nagród, w tym do Grammy, występy na największych światowych festiwalach - z roku na rok działo się wokół Korna coraz więcej. Trzeba było iść za ciosem.

Nu metalowe kapele wszech czasów / Eska ROCK

"Follow the Leader" - nagranie i wydanie krążka 

W 1998 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Chappell Music, pracował już wtedy nad swoich trzecim krążkiem. W ramach jego czegoś w rodzaju przed promocji krążka, grupa rozpoczęła nadawanie specjalnego cotygodniowego programu telewizyjnego "KornTV", w którym to prezentowała swoim fanów postępy w nagraniach, odwiedziny gości, a nawet dawała możliwość dzwonienia i zadawania pytań o nową płytę. Był to dość innowacyjny, jak na tamte czasy (pamiętajmy, że mówimy o końcówce lat 90.) krok. Prace nagraniowe odbywały się główne na terenie NRG Recording Studios, a jako producenci nad zespołem czuwali Steve Thompson i Toby Wright. Wszystko to odbywało się w okresie od marca do maja 1998 roku, a zespół, idąc śladem poprzedniej płyty, zaprosił do współpracy gości: Ice Cube'a, Freda Dursta i Tre Hardsona.

Promocja płyty rozpoczęła się 17 sierpnia w ramach spotkań Korn Kampaign, stylizowanych na skierowane do fanów kampanie polityczne i konferencje prasowe. Sam album został zatytułowany Follow the Leader i ukazał się 18 sierpnia 1998 roku, nakładem Immortal / Epic. Podczas, gdy debiut Korna uznawany był za dzień narodzin nu metalu, tak trzeci krążek wskazywany był jako ten, który wprowadził ten podgatunek do mainstreamu. Wydawnictwo spotkało się z powszechnym uznaniem, a w ramach jego promocji Korn wyruszył w legendarną dziś trasę "Family Values ​​Tour", na setliście której nie zabrakło singlowych All in the Family, Goit the Life, Freak On a Leash i B.B.K.

Najlepsze ciekawostki o albumie "Follow the Leader"

Jakie ciekawostki kryją się za procesem nagrań i tworzenia albumu? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej nasz wybór nu metalowych płyt wszech czasów: