Kirk Hammett zaskakująco o innym gitarzyście: „Jest dla mnie jak Yoda”

i

Autor: REX/Oscar Gonzalez/NurPhoto/EAST NEWS Oto gitarzysta, który jest mistrzem dla Kirka Hammetta

wypowiedzi muzyków

Kirk Hammett zaskakująco o innym gitarzyście: „Jest dla mnie jak Yoda”

2024-07-03 11:02

My, jako fani i fanki muzyki, podziwiamy tych, którzy dziś już cieszą się statusem tych największych w branży. Każdy jednak od czegoś zaczynał, kogoś podziwiał i miał za inspirację - nawet Kirk Hammett! Muzyk Metalliki zdradził w podcaście zespołu, którego gitarzystę on sam ceni szczególnie. Kirk pozwolił sobie na filmowe porównanie!

Kirk Hammett to z pewnością jeden z najbardziej znanych gitarzystów w świecie muzyki, którego nazwisko znają nawet osoby, które nie do końca siedzą w przestrzeni ciężkich brzmień. Muzyk dziś postrzegany jest jako jeden z filarów Metalliki, a w 2023 roku minęło dokładnie 40 lat, odkąd został częścią, obecnie już legendy thrash metalu.

Sam Kirk jest jednak tym, który jako pierwszy wyłamał się i zdecydował się wydać własne wydawnictwo, poza formacją. W 2022 roku światło dzienne ujrzała jego instrumentalna EP-ka, zatytułowana Portals, która spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem branży. Już po jej premierze Hammett dawał do zrozumienia, że świetnie się bawił nagrywając ją i na jednym minialbumie nie ma zamiaru poprzestać.

Metallica idzie w ekologię!

Kirk Hammett i jego mistrz!

Każdy jednak od czegoś zaczynał i ucząc się gry na danym instrumencie inspirował kimś, komu udało się już zyskać uznanie w tym fachu. Nie inaczej było w przypadku Kirka, o czym on sam opowiedział w jednym z epizodów podcastu "The Metallica Report".

Prowadzący podcast, Steffan Chirazi, wspomniał w nim o coverze Enter Sandman, zagranej na jednym z koncertów przez duet Steve Vai-Joe Satriani. Drugi z wymienionych gitarzystów wyjaśnił wtedy że zdecydował się na to, gdyż naprawdę lubi solo z tego kawałka - to na ten komentarz Kirk odpowiedział w podcaście, mówiąc, że dla niego Satriani jest niemal jak "mistrz Yoda'.

To jest absolutnie, całkowicie, całkowicie cudowne. Uwielbiam wiele jego solówek. To Yoda, to mój mistrz Yoda, ok? Za każdym razem, gdy Yoda mówi: "Luke, Luke, zrobisz to!" - tak właśnie się czuję - mówił Kirk w podcaście.

Oto najsłynniejsze riffy, skomponowane przez gitarzystę: