Kirk Hammett o potencjalnym końcu Metalliki: To jakby powiedzieć, że to koniec muzyki

i

Autor: Amy Harris/Invision/AP/East News Kirk Hammett o możliwości zakończenia działalności przez Metallikę

wypowiedzi muzyków

Kirk Hammett o potencjalnym końcu Metalliki: "To jakby powiedzieć, że to koniec muzyki"

2024-03-20 10:47

Metallica cieszy się dziś tytułem prawdziwej legendy thrash metalu. Za chwilę minie rok od premiery jej najnowszego, pierwszego od siedmiu lat albumu, a krążek "72 Seasons" cieszy się sporą sympatią fanów formacji. Czy ta myśli czasem jednak o zakończeniu swojej działalności? W sprawie wypowiedział się Kirk Hammett.

Metallica jest obecna na światowym rynku już od ponad czterdziestu lat, a rok temu debiutancki album zespołu, czyli legendarne już Kill'em All skończyło równo 40 lat. Grupa przez pierwsze lata kształtowała swoje brzmienie, by wraz z wydaniem krążka Master of Puppets w pełni zaprezentować się jako jedna z najważniejszych metalowych na świecie. Przez kolejne lata formacja wydawała kolejne, dziś kultowe, wydawnictwa, które tylko budowały jej pozycję, pokazując równocześnie zespół z wielu różnych stron. Obecnie Metallica ma w swojej dyskografii jedenaście albumów studyjnych (najnowszy to 72 Seasons z kwietnia 2023 roku), osiem płyt koncertowych, trzy EP-ki, jeden cover album, jeden soundtrack i jeden album-współpracę (słynne Lulu, nagrane z Lou Reedem).

Obecnie legenda thrashu jest w trakcie trasy, promującej ubiegłoroczną płytę i nic zdaje się nie zapowiadać tego, by zamierzała jakkolwiek w najbliższym czasie ograniczać swoją działalność - a co na ten temat ma do powiedzenia Kirk Hammett?

Metallica - 5 ciekawostek o albumie "Master of Puppets" | Jak dziś rockuje?

Czy można spodziewać się końca Metalliki?

Gitarzysta udzielił ostatnio wywiadu dla magazynu "American Songwriter", w którym opowiedział o obecnej pozycji Metalliki na rynku, o tym, z czego wynika fakt, że mimo upływu ponad czterdziestu lat ta wciąż jest jednym z muzycznych gigantów. Kirk powiedział, że jest zdania, że bardzo duży wpływ na to ma fakt, że on, Lars, James i Robert mają ze sobą naprawdę bardzo dobry kontakt, wyjątkową więź, jednak potęga, którą osiągnęła Metallica przekracza nawet ich wyobrażenia. Hammett mówi dalej, że każdy z nich robi co w jego mocy, by wszystko to nadal miało miejsce.

Kirk mówi, że zdaje mu się, że Metallica jest teraz większa, niż kiedykolwiek i zapewnia, że zespół nadal będzie robił rzeczy, by łączyć i zachwycać swoich fanów, bo to wszystko dziś już wykracza poza muzykę. Według niego wokół grupy wytworzyła się własna, szczególna kultura, która jednoczy ludzi i jest w stanie im pomagać. Gitarzysta zapewnia, że nie ma dziś możliwości, by Metallica zakończyła działalność - jak stwierdza, dla niego to stwierdzenie jest niemal równe z tym, że muzyka skończyła się w ogóle, a jasne jest, że to się nigdy nie stanie.

Wygląda na to, że zespół wciąż rośnie. Myślę, że to dobrze. Zamierzamy po prostu nadal robić pozytywne rzeczy, czyli tworzyć muzykę, która łączy ludzi i pomaga im. Wygląda na to, że to ten krótki moment dla zespołu i nadal będziemy temu służyć. Ponieważ to wykracza poza wiele innych rzeczy. To wykracza poza status, poza finanse, poza drobną, pieprz**ą konkurencję. To kultura w jej najwyższej pieprz**ej formie, ponieważ wspiera i inspiruje ludzi oraz pomaga im przetrwać dzień. Trwa to nadal i tak naprawdę nie ma końca. To nie jest tak, że ktoś może obudzić się i powiedzieć: "To koniec Metalliki". Nie. To jakby powiedzieć, że to koniec muzyki. To się nigdy nie wydarzy. Muzyka to tylko jedna z tych rzeczy, które są potrzebne w życiu i dzięki Bogu, że ją mamy - mówi Kirk w rozmowie.

Poniżej spróbuj się w quizie o Metallice!

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?