Kamelot zapowiedział nowy album! Pierwszy singiel z płyty jest już dostępny!

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Nat Enemede Zespół Kamelot powraca z nowym krążkiem

Kamelot zapowiedział nowy album! Pierwszy singiel z płyty jest już dostępny!

2023-01-13 16:38

Jeden z najbardziej innowacyjnych i prestiżowych zespołów współczesnego metalu symfonicznego, ikony heavy metalu, KAMELOT, z radością ogłaszają zbliżające się wydanie ich najbardziej introspektywnego i podnoszącego na duchu wydawnictwa – pierwszego pełnego albumu od pięciu lat, trafnie zatytułowanego “The Awakening”. Płyta ukaże się w 17 marca nakładem Napalm Records.

Zespół panował niepodzielnie na światowych listach dzięki takim albumom jak “The Fourth Legacy” (1999), “The Black Halo” (2005), “Silverthorn” (2012), “Haven” (2015, nr 1 na liście Hard Rock Albums w USA) oraz wydanemu w 2018 roku “The Shadow Theory” (2. miejsce na liście Hard Music w USA). “The Awakening” wkracza do dziedzictwa KAMELOT jako ich najbardziej potężny i zróżnicowny krążek – łącząc symfoniczne, gotyckie, progresywne i power metalowe style, jednocześnie dostarcza jedne z najcięższych utworów w historii zespołu.

Zapowiedź nowej płyty

W piątek 13 stycznia, wraz z zapowiedzią “The Awakening”, KAMELOT podarował fanom pierwszy singiel z albumu – niezapomniany i  chwytliwy „One More Flag in the Ground”. Utwór dowodzi niezachwianej umiejętności zespołu w równoważeniu mocy rocka i metalu oraz eksploruje ważne liryczne tematy walki z fizycznymi lub psychicznymi dolegliwościami, chorobami i konfliktami.

Głównym celem tego video i piosenki była metafora walki z chorobą zarówno fizyczną, jak i psychiczną.. Każdy etap leczenia i regeneracji to kolejna Flaga wbita w Ziemię. Każdy mały krok to kolejne odniesione zwycięstwo . . . - mówi Tommy Karevik wokalista Kamelot.

Co tam w środku gra? - Motorhead - The best of

Sukces zespołu Kamelot

KAMELOT jest jednym z nielicznych zespołów z gatunku symfonicznego metalu, które w pełni akceptują ciemność, ale oczywiście bez niej nie może być światła. W inspirującej i wciągjącej warstwie lirycznej płyty, poruszane są tematy determinacji, siły, staczania osobistych bitew i rozwoju. Teksty te zostały sprowokowane przez skrajne zmiany społeczne i przytłaczającą świadomość, że mamy tak krótki czas, aby być wiernym sobie i żyć pełnią życia.

 Z krystalicznie czystą, nowoczesną produkcją, za którą odpowiedzialny jest sam zespół i wieloletni producent Sascha Paeth, a także miksem i masteringiem Jacoba Hansena z Hansen Studios, trzynasty album studyjny KAMELOT został uświetniony gościnnym udziałem Melissy Bonny (Ad Infinitum) i znanych instrumentalistów, takich jak skrzypek Florian Janoske i nominowana do nagrody Grammy wiolonczelistka Tina Guo.

Prezentując niezrównane, wytrawne wokalne akrobacje Tommy'ego Karevika i coraz bardziej zwartą techniczną pracę zespołową gitarzysty Thomasa Youngblooda, perkusisty Alexa Landenburga, klawiszowca Olivera Palotai i basisty Seana Tibbettsa, “The Awakening” porusza kwestie, z którymi każdy słuchacz może się utożsamić. Marka zespołu oraz jego ultranowoczesna gotycka i symfoniczna teatralność, została jeszcze bardziej wzmocniona w tym inspirującym, oczekiwanym dodatku do dziedzictwa KAMELOT.

’The Awakening’ to jeden z naszych najbardziej zróżnicowanych albumów od lat. Na tym krążku połączyliśmy elementy progresywnego, mocnego i gotyckiego metalu z metalem symfonicznym i melodyjnym. Praca z niesamowitymi artystami z całego przemysłu muzycznego i współpraca z Saschą Paetha i Jacobem Hansenem wyznaczyły nam kolejny krok w kierunku finalnego brzmienia.Ten album oferuje wszystko fanom KAMELOT, a także wykracza poza granice, ku legionom nowego metalu i hard rocka - komentuje gitarzysta Thomas Youngblood.

Szczegóły nowej płyty zespołu Kamelot

Utwory nawiązujące do znaków firmowych KAMELOT, takie jak filmowy „The Great Divide” i mroczne, pełne nadziei pożegnanie z ukochaną osobą, „Eventide”, dowodzą, że podczas gdy “The Awakening” pozostaje wierny brzmieniu, które fani wyznają od dziesięcioleci, równie uzależniające produkcje, takie jak „One More Flag in the Ground” – radiowy hymn o przezwyciężaniu pozornie nie do pokonania choroby i psychicznych wyzwaniach, przed którymi wszyscy stoimy, z dodatkowymi warstwami wokalnymi zdobywcy nagrody JUNO, muzyka i producenta Briana Howesa – prezentują zespół pozbawiony dźwiękowej stagnacji. Na płycie nie brakuje także głębokich kompozycji, takich jak operowy „Opus of the Night (Ghost Requiem)”, który zawiera poruszające podwójne solo gitarzysty Thomasa Youngblooda i wiolonczelistki Tiny Guo, a także epicki, pełen syntezatorów „New Babylon”, wzmocniony dynamicznym wokalem frontmana Tommy'ego Karevika i Melissy Bonny z Ad Infinitum. Dalsze równoważenie ciemności lekkim, rytmicznym, szczerym „NightSky” i odą do pokonywania przeciwności losu „My Pantheon (Forevermore)” zawiera jedne z najcięższych momentów albumu i najbardziej złożone solówki gitarowe, podczas gdy melancholijne hymny, takie jak celtycki „Midsummer's Eve” oraz „Willow”, zapewniają niezbędną równowagę albumowi, którego zawartość  doskonale sprawdzi się podczas nachodzących spektakularnych występów.

Lista utworów:

 1. Overture (Intro)
 2. The Great Divide
 3. Eventide
 4. One More Flag in the Ground
 5. Opus of the Night (Ghost Requiem)
 6. Midsummer's Eve
 7. Bloodmoon
 8. NightSky
 9. The Looking Glass
 10. New Babylon
 11. Willow
 12. My Pantheon (Forevermore)
 13. Ephemera (Outro)

Kamelot zagra w Warszawie!

KAMELOT wyruszy w światową trasę koncertową która promować będzie ”The Awakening”. Zespół zagra w warszawskiej Progresji dokładnie 6 kwietnia 2023 roku!