Jeff Beck nie żyje. Legendarny gitarzysta miał 78 lat

i

Autor: Erik Kabik Photography/MediaPunch/Associated Press/East News Nie żyje Jeff Beck

Jeff Beck nie żyje. Legendarny gitarzysta miał 78 lat

2023-01-11 23:57

W środę 11 stycznia w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego, do mediów na całym świecie trafiła informacja o śmierci Jeffa Becka. Legendarny gitarzysta zmarł w wyniku krótkiej choroby, a przykre wieści przekazali jego przedstawiciele. Jeff Beck miał 78 lat.

11 stycznia w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego do amerykańskich mediów trafiło oświadczenie przedstawicieli Jeffa Becka, potwierdzające jego śmierć. Legendarny gitarzysta zmarł we wtorek 10 stycznia, w wyniku nagłego zachorowania na zapalenie opon mózgowych. Muzyk odszedł w spokoju, w otoczeniu swoich najbliższych. Rodzina artysty prosi o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie. Jeff Beck miał 78 lat.

Jeff Beck - jeden z najlepszych gitarzystów na świecie

Jeff Beck rozpoczął karierę w w połowie lat 60. - w 1965 roku został członkiem The Yardbirds, w składzie zastąpił Erica Claptona. Po odejściu z formacji artysta założył Jeff Beck Group, którego członkiem był także Rod Stewart. Muzyk osiągnął sukces komercyjny w latach 70., gdy ukazały się albumy Blow by Blow  Wired. W kolejnyc latach Beck ściśle współpracował z innymi artystami. W 2022 roku ukazał się jego nagrany we współpracy z Johnnym Deppem album 18, gitarzysta i aktor niedawno zakończyli wspólną trasę, promującą płytę. Jeff Beck zagrał gościnnie na tytułowym utworze z najnowszego albumu Ozzy'ego Osbourne'a, za co uzyskał kolejną w karierze nominację do nagrody Grammy. Artysta był uważany za jednego z najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wpływowych gitarzystów wszech czasów, został dwukrotnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, jako członek The Yardbirds i jako muzyk solowy, miał na koncie sześć statuetek Grammy.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku