Rory Gallagher

i

Autor: AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Ciekawostki

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gitar w historii rocka na sprzedaż. Należała do Rory'ego Gallaghera

Słynna gitara Rory'ego Gallaghera – kultowy Fender Stratocaster z 1961 roku – idzie pod młotek. W październiku tego roku będzie można ten instrument wylicytować na aukcji w Londynie.

Słynna gitara Rory'ego Gallaghera idzie pod młotek

Rory Gallagher, irlandzki gitarzysta bluesowy, który sprzedał ponad 30 milionów płyt na całym świecie, zmarł w 1995 roku w wieku 47 lat (w wyniku powikłań po przeszczepie wątroby). Swoim charakterystycznym stylem ubioru (wytarte jeansy i flanelowa koszula) był inspiracją dla muzyków grunge'owych. I nie tylko dla nich. Gallagher był wirtuozem, który wpłynął na grę wielu gitarzystów (m.in. na The Edge'a z U2, Slasha z Guns N’ Roses czy Briana Maya z Queen).

Muzyk był kojarzony, przede wszystkim, z własnoręcznie modyfikowanym Fenderem Stratocasterem z 1961 roku. Teraz legendarny instrument trafi na sprzedaż. W październiku tego roku zaplanowano aukcję w trakcie której będzie można kupić rzeczy z bogatej kolekcji Gallaghera. 

Måneskin to ostatni duży zespół rockowy?

Muzyk kupił swoją ulubioną, jak się później okazało, gitarę za 100 funtów w sklepie muzycznym Crowley's w Cork w Irlandii w 1963 roku. – Po prawie trzydziestu latach od śmierci mojego brata Rory’ego uważam, że nadszedł czas, aby inni ludzie mogli docenić "osieroconego" Fendera Stratocastera z 1961 roku i resztę jego niesamowitej kolekcji instrumentów. Od 1995 roku zawsze czułem, że istnieje misja do wypełnienia, aby scementować dziedzictwo Rory'ego i dalej poszerzać wiedzę o jego muzyce. Dlatego po długich rozważaniach i przeglądzie wszystkich możliwych opcji, podjąłem jedną z najtrudniejszych i najbardziej wrażliwych decyzji w życiu: zdecydowałem się wystawić te instrumenty na sprzedaż, aby emblematami jego dziedzictwa mogli cieszyć się inni – powiedział Donal Gallagher, młodszy brat i menadżer nieżyjącego gitarzysty.

Wspomniana aukcja zorganizowana przez Bonhams, jeden z najstarszych domów aukcyjnych, który został założony w Londynie, odbędzie się 17 października 2024 roku. 

Fender Stratocaster Rory’ego Gallaghera z 1961 roku to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gitar na świecie. To była ogromna część życia Rory’ego Gallaghera, była z nim od początku kariery aż do samego końca. Można powiedzieć, że to na tej gitarze pozostawił po sobie swoje dziedzictwo, będąc jednym z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów – dodała natomiast Claire Tole-Moir, dyrektor działu kultury popularnej w Bonhams.

Riffy tych utworów najczęściej wyszukują gitarzyści w sieci: