Jacek Zieliński

i

Autor: Piotr Kamionka/REPORTER

Wiadomości

Jacek Zieliński (Skaldowie) nie żyje. Wiadomo, gdzie spocznie muzyk

Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie, spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego pogrzeb odbędzie się 20 maja. Muzyk zmarł 6 maja w wieku 77 lat. Zieliński chorował na raka prostaty.

Jacek Zieliński nie żyje. Gdzie spocznie muzyk? 

Przypomnijmy: Jacek Zieliński, współzałożyciel legendarnej formacji Skaldowie, zmarł 6 maja 2024 w Krakowie w wieku 77 lat. Andrzej Zieliński, brat artysty, przekazał w rozmowie z "Super Expressem", że przyczyną śmierci był nowotwór. Jacek Zieliński chorował na raka prostaty. 

Wiadomo już, że muzyk spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Rodzina poinformowała także, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 maja.

Rockoskop: oto nasz przegląd dyskografii zespołu REPUBLIKA

Msza zostanie odprawiona w bazylice na Skałce o godz. 11. Z kolei od godz. 9:30, przed Kryptą Zasłużonych w tej świątyni, wystawiona będzie urna z prochami. O godz. 14 nastąpi natomiast ostatnie pożegnanie artysty na cmentarzu Rakowickim. Tego samego dnia o godz. 19 przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert ku pamięci Jacka Zielińskiego. 

Jacek Zieliński. Biogram

Jacek Zieliński przyszedł na świat 6 września 1946 roku w Krakowie. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, natomiast studiował w klasie altówki w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1965 roku został jednym z założycieli zespołu Skaldowie. W swojej twórczości grupa łączyła różne gatunki muzyczne m.in. big-beat, rock progresywny czy folklor góralski. Skaldowie są znani z takich utworów, jak m.in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Medytacje wiejskiego listonosza". 

Zieliński występował również jako solista. W 1967 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wykonał utwór "Dzień niepodobny do dnia". 

Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Kilka lat wcześniej, w 2006 roku, otrzymał natomiast Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Oto najlepsze polskie albumy z lat 60.: