Iron Maiden to nie heavy metal?! Były gitarzysta zespołu zaskakuje stwierdzeniem

i

Autor: Grzegorz Ksel/REPORTER Zaskakujące stwierdzenie Dennisa Strattona (ex Iron Maiden)

wypowiedzi muzyków

Iron Maiden to nie heavy metal?! Były gitarzysta zespołu budzi kontrowersje opinią

2024-04-30 8:51

Iron Maiden to zespół zupełnie legendarny - z tym stwierdzeniem dziś już nie da się dyskutować. Formację zgodnie wielu wskazuje jako kluczową dla brzmienia heavy metalowego, bez której byłoby ono dziś zupełnie inne. Jak więc można zareagować na stwierdzenie byłego gitarzysty "Żelaznej Dziewicy", który ostatnio orzekł, że ta nie... nie gra heavy metalu! Więc co?

Historia Iron Maiden rozpoczyna się w Leyton we wschodnim Londynie, dokładnie w Boże Narodzenie 1975 roku, kiedy to basista Steve Harris podjął decyzje o założeniu własnego zespołu po opuszczeniu dotychczasowego, Smiler. Choć początkowo grupie zdarzało się przedstawiać jako "Ash Mountain", to ostatecznie zdecydowano się właśnie na Iron Maiden, co ma swoje korzenie w słynnej powieści, autorstwa Alexandre'a Dumas. Formacja zadebiutowała na scenie 1 maja 1976 roku na St. Nicks Hall w Poplar. W pierwszych latach działalności grupy jej skład kształtował się i bardzo często się zmieniał, ostatecznie w 1980 roku, gdy ukazał się debiutancki album "Żelaznej Dziewicy", tworzyli ją, oczywiście poza Harrisem, wokalista Paul Di'Anno, perkusista Clive Burr i gitarzyści Dave Murray oraz Dennis Stratton.

Ostatni z wymienionych dołączył do zespołu w grudniu 1980 roku, gdy współpracy odmówił przyjaciel Murraya z dzieciństwa, Adrian Smith, dzięki czemu udało mu się wziąć udział w nagraniach krążka Iron Maiden. Stratton nie zagrzał jednaj miejsca w formacji na długo - ze względu na różnice twórcze, został zwolniony w październiku 1980 roku, a na jego miejsce zatrudniono... Smitha!

Iron Maiden - 5 ciekawostek o albumie "The Number of the Beast" | Jak dziś rockuje?

Jaki gatunek gra Iron Maiden według Dennisa Strattona?

Po wyrzuceniu z grupy Stratton współpracował m.in. z Lionheart i Praying Mantis, a z ostatnią z grup nagrał sześć płyt. W 1995 roku zaś połączył siły z Di'Anno, z którym powołał do życia projekt The Original Iron Men, który nawet wydał trzy albumy!

Ostatnio gitarzysta udzielił wywiadu dla portalu The Metal Voice, a w tym oczywiście nie zabrakło tematu Iron Maiden. Muzyk opowiedział nieco więcej o początkowym brzmieniu grupy, którego harmoniczność bardzo wyróżniała się na tle tego, co działo się w ciężkich brzmieniach w tych czasach. Przy tej okazji Stratton stwierdził, że nigdy nie patrzył - i nie patrzy - na Iron Maiden jako na zespół heavy metalowy. Według niego muzyka, którą tworzyła i nadal tworzy formacja kwalifikuje się bardziej jako hard rock.

Wiem, że wiele ludzi, zwłaszcza fanów Iron Maiden, może to skrytykować, ponieważ dla mnie to nie jest heavy metal. Nie wiem. Czy Whitesnake kiedykolwiek byli heavy metalowi? Czy Bad Company to heavy metal? Czy UFO grali heavy metal? Wiesz, oni wszyscy to hard rock. W przypadku UFO niektóre z ich piosenek brzmiały nawet jak popowe piosenki, zwłaszcza na początku ich istnienia. Dlatego nie zaliczam się do heavy metalu. Ale robimy to, co kochamy, z wokalem, harmonią gitar i świetnym wokalem. Dlatego potrzebujesz dobrego głównego wokalu, aby wybić się ponad te trzyczęściowe, harmonijne refreny. Ale o wiele łatwiej jest mi pisać piosenki dla Lionheart lub Praying Mantis, gdzie jesteśmy w tym stylu muzycznym - mówi w rozmowie gitarzysta.

Zagłosuj w naszej sondzie: Iron Maiden to heavy metal czy hard rock?

Sonda
Iron Maiden to heavy metal czy hard rock?