Iron Maiden - 5 ciekawostek na 40-lecie albumu “Piece of Mind”

i

Autor: AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News Ciekawostki o albumie "Piece of Mind" Iron Maiden

Iron Maiden - 5 ciekawostek na 40-lecie albumu “Piece of Mind” | Jak dziś rockuje?

2023-05-16 11:38

Początek lat 80. należał do zespołu Iron Maiden. Formacja na zawsze odmieniła oblicze heavy metalu, wydając w 1982 roku przełomowy album "The Number of the Beast". Już rok później grupa powróciła z kolejnym wydawnictwem - albumowi "Piece of Mind" udało się powtórzyć sukces poprzednika i umocnić pozycję Iron Maiden w branży.

W 1982 roku zespół Iron Maiden dosłownie podbił rynek muzyczny. Do składu dołączył Bruce Dickinson i to z nim w składzie grupa wydała swój trzeci album studyjny. Płyta The Number of the Beast okazała się być przełomem, nie tylko w karierze Iron Maiden, ale w muzyce w ogóle. Metal nabrał nowej energii, szybkości, będąc przy okazji na tyle dostępnym dla odbiorcy, by osiągnąć sukces komercyjny i krytyczny. Zespół znalazł się w centrum zainteresowania, także w kontekście oskarżeń o propagowanie satanizmu. Formacja wyruszyła w monumentalną trasę, głównie po Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej. Trzeba było iść za ciosem.

Iron Maiden zagrają w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Nagranie i wydanie albumu "Piece of Mind"

Już w styczniu 1983 roku zespół udał się na Bahamy, by tam zająć się nagraniem nowej płyty. Prace przebiegały bardzo szybko - nagrania w Compass Point Studios zakończyły się już w marcu, następnie materiał został zmiksowany w słynnym Electric Lady Studios w Nowym Jorku. 

Choć początkowo planowano, by krążek ukazał się jako Food for Thought, z okładką, przedstawiającą Eddiego, poddanego lobotomii, to ostatecznie czwarty album studyjny Iron Maiden ujrzał światło dzienne jako Piece of Mind z maskotką grupy w kaftanie bezpieczeństwa i przypiętą łańcuchami. Płyta została wydana 16 maja 1983 roku i osiągnęła sukces, zarówno krytyczny, jak i komercyjny. Wydawnictwo zadebiutowało na trzecim miejscu w Wielkiej Brytanii, dotarło także do 14. pozycji w USA.

40-lecie "Piece of Mind"

W 2023 roku mija dokładnie czterdzieści lat od premiery Piece of Mind. Jakie ciekawostki kryją się za tym materiałem? Sprawdź!