Gitara Kurta Cobaina została sprzedana na aukcji. Kupiec zapłacił za instrument powalającą kwotę!

i

Autor: ROBYN BECK/AFP/East News Ulubiony instrument Kurta Cobaina sprzedany na licytacji

Gitara Kurta Cobaina została sprzedana na aukcji. Kupiec zapłacił za instrument powalającą kwotę!

2022-05-25 9:49

Kilka tygodni temu informowaliśmy o zbliżającej się aukcji, na której miała zostać wystawiona jedna z najbardziej rozpoznawalnych gitar w świecie rocka - ta, na której w klipie do “Smells Like Teen Spirit” gra Kurt Cobain. Jeden z ulubionych instrumentów muzyka został już sprzedany, a kupiec zapłacił za niego powalającą sumę! Kasa trafi na szczytny cel.

Kilka tygodni temu świat muzyki obiegła informacja, iż ukochana gitara Kurta Cobaina trafi na specjalną aukcję. Mowa o klasycznym modelu Fender Competition Mustang z 1969 roku, w kolorze Lake Placid Blue, który widać w klipie do kultowego numeru Smells Like Teen Spirit. Gitara była też używana przez muzyka podczas sesji nagraniowych nie tylko do Nevermind, ale też do In Utero i podczas występów na żywo. Rodzina Cobaina zdecydowała się wystawić instrument na sprzedaż, by część dochodów wsparła inicjatywę NFL “Kicking The Stigma”, której celem jest zorganizowanie kampanii uświadamiającej społeczeństwo w temacie zdrowia psychicznego.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś mieć kultową gitarę Kurta Cobaina w swojej kolekcji?

Kultowa gitara Kurta Cobaina sprzedana!

22 maja gitara została oficjalnie sprzedana! Nabywcą, po dłuższej walce z chętnymi kupcami z całego świata, został Jim Irsay - znany kolekcjoner z Indianapolis, który ma już w swoich zbiorach inne pamiątki, należące wcześniej do takich artystów jak Bob Dylan, Patti Smith, Jimi Hendrix czy Elton John. Irsay zapłacił za instrument powalającą cenę 4 550 000 dolarów i zgodnie z zapowiedzią rodziny, część tej sumy wesprze inicjatywę “Kicking The Stigma”. Co ciekawe, kolekcjoner jest również właścicielem i dyrektorem generalnym drużyny NFL Indianapolis Colts, od której inicjatywa na rzecz zdrowia psychicznego wyszła.

Co tam w środku gra? Nirvana

Jestem podekscytowany możliwością posiadania i ochroną kolejnego elementu amerykańskiej kultury, który zmienił sposób, w jaki słuchamy i patrzymy na świat. - powiedział tuż po wygranej aukcji Irsay.

Fender Competition Mustang z 1969 roku - co dalej z gitarą?

Okazuje się, że nowy właściciel gitary nie ma w planach trzymać jej w zamknięciu. Instrument będzie można zobaczyć na bezpłatnej wystawie w Hammerstein Ballroom w Nowym Jorku 3 czerwca. Jak informuje organizacja The Jim Irsay Collection, poza ulubioną gitarą Kurta Cobaina, w miejscu tym wystawionych będzie także wiele innych kultowych i ważnych dla historii rocka instrumentów.

Zobacz także: Foo Fighters - 5 ciekawostek na 25 rocznicę wydania albumu "The Colour and the Shape" | Jak dziś rockuje?