Fani tworzyli teledyski na 50-lecie The Dark Side of The Moon Pink Floyd - tak prezentuje się zwycięskie wideo do Time!

i

Autor: Bridgeman Images/East News Teledysk fana zwyciężył w konkursie Pink Floyd

muzyczne wiadomości

Fani tworzyli teledyski na 50-lecie "The Dark Side of The Moon" Pink Floyd - zespół ogłosił laureatów

2024-04-08 10:18

W ubiegłym roku minęło dokładnie 50 lat od premiery jednego z najbardziej klasycznych albumów Pink Floyd. Obecni i byli muzycy zespołu świętowali ten szczególny jubileusz na wiele sposobów, a jednym z nich był konkurs, skierowany do fanów, na stworzenie teledysku do jednego z utworów z płyty. Choć wokół tego pomysłu pojawiły się kontrowersje, to został on doprowadzony do końca - właśnie wyłoniono laureatów!

1 marca 2023 roku minęło dokładnie 50 lat od premiery ósmego albumu studyjnego grupy Pink Floyd. Ta, choć była już wtedy znana i ceniona na całym świecie, wciąż czekała na prawdziwy przełom, a tym okazał się być właśnie The Dark Side of the Moon z 1973 roku, będący albumem koncepcyjnym, poruszającym takie tematy, jak czas, śmierć, choroby, zaburzenia psychiczne, chciwość czy konflikty na świecie, stanowiący przy tym jednolitą, muzyczną całość. Płyta okazała się być nie tylko krytycznym, ale również i komercyjnym sukcesem, a to za sprawą utworu Money, który do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych z całej dyskografii Pink Floyd.

W ubiegłym roku obecni i byli członkowie zespołu na własne sposoby świętowali ten jubileusz - David Gilmour i Nick Mason postawili na nowe wydania słynnej płyty, Roger Waters zaś nagrał ją od nowa w wersji solo. The Dark Side of the Moon Redux zostało jednak zmiażdżone przez krytykę i trafiło na zestawienia najgorszych albumów 2023 roku.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

Konkurs dla fanów rozstrzygnięty!

Jednym z pomysłów na świętowanie 50-lecia The Dark Side of The Moon był konkurs dla fanów na zrealizowanie teledysku, inspirowanego tekstem jednego z utworów z płyty. Inicjatywa znalazła się jednak w centrum kontrowersji, gdy część twórców wizualnych zwróciła uwagę na warunki konkursu. Dwa jego punkty głosiły, iż twórca zwycięskiego wideo biorąc udział w konkursie, wyraża równoczesną zgodę na przeniesienie pełnych praw autorskich na organizatora konkursu, czyli w tym przypadku sam zespół. Środowisko twierdziło, że taki zapis uniemożliwia autorom teledysków zarabianie na własnej pracy w przyszłości, co stoi w sprzeczności z samą tematyką albumu.

Konkurs nie został jednak przerwany, a właśnie poznaliśmy jego zwycięzców - ich listę i nazwę kompozycji, do której stworzyli teledyski, znajdziesz poniżej. Zgodnie z założeniami całego konkursu, twórcy otrzymają po 10 tysięcy funtów, wideo ich autorstwa są już także dostępne na oficjalnym kanale Pink Floyd w serwisie YouTube.

Zwycięzcy konkursu Pink Floyd:

  1. Lucy Davidson - "Speak to Me"
  2. Joel Orloff - "Breathe (In the Air)"
  3. David Horne - "Time"
  4. Steven Lapcevic - "On the Run"
  5. Bruno Mazzilli - "The Great Gig in the Sky"
  6. Kate Isobel Scott - "Money"
  7. Sara Serna - "Us and Them"
  8. Damián Gaume- "Any Colour You Like"
  9. Rati Dabrundashvili - "Brain Damage"
  10. Monica Fibbi - "Eclipse"

Wszystkie zwycięskie teledyski dostępne są TU.

Poniżej znajdziesz ciekawostki o przełomowym albumie Pink Floyd!

Listen on Spreaker.