Evergrey

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Patric Ullaeus

muzyczne nowości

Evergrey prezentują nowy klip z gościnnym udziałem wokalisty Katatonii. Grupa zagra w tym roku w Polsce!

2024-06-05 15:12

EVERGREY, pionierzy mroku z Göteborga, opublikowali właśnie nowy oficjalny teledysk do „Cold Dreams” z nadchodzącego czternastego albumu studyjnego, “Theories of Emptiness”, którego premiera zaplanowana jest na najbliższy piątek, 7 czerwca (Napalm Records). Utwór zawiera niesamowity popis wokalnych umiejętnośc lidera zespołu Toma Englunda, gościnnie występuje też tutaj Jonasa Renkse (KATATONIA) i córka Englunda, Salina – co wzmacnia brzmienie i dynamikę utworu oraz podkreśla intensywny aspekt albumu.

„Theories Of Emptiness” jest wybitnym następcą znajdującego się na czołowych miejscach list przebojów albumu „A Heartless Portrait (The Orphean Testament)” i zapiera dech w piersiach krytykom na całym świecie. Płynnie łącząc mroczne, emocjonalne motywy ze złożonymi elementami progresywnymi i melodyjnym heavy metalem, album już robi furorę, zajmując pierwsze miejsce na listach soundcheck niemieckieckiego Rock Harda i Metal Hammera, Aardschoka i Sweden Rock. Dzięki „Theories Of Emptiness” zepół EVERGREY stworzył absolutne arcydzieło, umacniając swoje dziedzictwo podczas kształtowania historii metalu po 30 latach w branży.

Tom Englund o “Cold Dreams”:

Pozytywne umysły to największe inspiracje! Smash Into Pieces dla Eski Rock

’Cold Dreams’ to prawdopodobnie najmroczniejszy utwór na płycie ‘Theories of Emptiness’. Jego mroczna moc jest wręcz przytłaczająca. Jest to kompozycja, która szczerze mówiąc, pozostawia we mnie pewien niepokój. To, że Jonas Renkse z Katatonii śpiewa słowa opisujące losy, które spotkały nas obu, czyni ten utwór jeszcze bardziej wyjątkowym i intrygującym. Smutek w głosie Jonasa rozprzestrzenia się jak choroba, a usłyszenie growlującego Jonasa jest po prostu wspaniałe! Aby zrównoważyć ciemność, postanowiliśmy wprowadzić trochę anielskich cech, a w momencie komponowania nie mogłem sobie wyobrazić nic bardziej pasującego niż głos mojej córki Saliny Englund. Nie możemy się doczekać, aby usłyszeć, co czujesz po tych 6 minutach i 46 sekundach poszukiwania duszy. Enjoy!

O albumie

Album “Theories of Emptiness” został wyprodukowany przez Toma S. Englunda i Jonasa Ekdahla, a miksem zajął się Adam „Nolly” Getgood (ex-Periphery), który od początku blisko współpracował z zespołem, podkreślając żywiołowość ogólnego profilu dźwiękowego albumu. Dopełnieniem produkcji albumu kierował Thomas „Plec” Johansson (m.in. Soilwork, The Night Flight Orchestra, Onslaught, The Gems, Eleine).

„Theories of Emptiness” podąża już za swoim poprzednikiem „A Heartless Portrait (The Orphean Testament)” z 2022 roku, który wszedł na światowe listy przebojów: 3. miejsce w Szwecji (metal), 5. miejsce na listach przebojów Top New Artist Albums w Stanach Zjednoczonych , 7. miejsce w Finlandii i 12. w Niemczech.

Tak naprawdę żaden kamień nie został pozostawiony bez zmian. Utwory zostały stworzone tak, aby się wzajemnie równoważyć: od agresywnych tonów „Misfortune” kontrastujących z beztroskim otwarciem „To Become Some Else”, po balladę „Ghost of My Hero” prowadzącą do wściekłych riffów „We Are the North". Otwierający album „Falling From the Sun” i „Say” przeplatają ciężar z hipnotyzującymi klawiszami i nieprzewidywalnymi partiami instrumentalnymi, co słychać także w „The Night Within”. W „Cold Dreams” charakterystycznemu głosowi Englunda towarzyszy Jonas Renkse z kultowej szwedzkiej formacji Katatonia, co podkreśla kolejny intensywny aspekt albumu. Ponadto córka Englunda, Salina, udziela się wokalnie w chórkach, co jeszcze bardziej zwiększa dynamikę utworu. Kończąc spokojnymi tonami, “Theories of Emptiness” dokładnie pokazuje, o co chodzi w pustce, najpierw we wciągającym “Our Way Through Silence“, a następnie w “A Theory of Emptiness” każąc nam racjonalizować nasze najskrytsze uczucia. Poruszając się po krainach ciemności i światła, “Theories of Emptiness” zabiera słuchaczy w starannie wyważoną przejażdżkę kolejką górską – prezentując stale ewoluujące brzmienie EVERGREY .

Nasz nowy album wkrótce będzie Twój! Nie możemy się doczekać, aż to nastąpi, jest w nim wiele nowych i odświeżających elementów, a także szacunek oddany każdej części naszej przeszłości. Właśnie udoskonaliliśmy to, co zawsze robiliśmy i staraliśmy się uczynić to tak współczesnym, jak to tylko możliwe, aby zadowolić nas samych i spełnić nasze oczekiwania. Dzięki obecności Adama „Nolly” Getgooda czuliśmy się podekscytowani, głodni i chętni do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby napisać najlepsze piosenki, jakie tylko potrafimy – naprawdę czuję, że nam się to udało. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, uważamy, że jest ona porównywalna z najlepszą, jaką świat ma do zaoferowania dzisiaj. To odważne stwierdzenie, za którym będę stał przez resztę życia. Wprowadzając EVERGREY w nowy cykl, czuję się tak samo, jak za pierwszym razem. Jesteśmy bardziej zmotywowani niż kiedykolwiek, a ponieważ wkrótce mamy ogłosić wiele tras koncertowych, nie możemy się doczekać, aż przyjedziemy i zagramy dla Was nową muzykę. Na koniec musimy wspomnieć, że nie moglibyśmy być bardziej dumni, mogąc ogłosić naszego gościnnego wokalistę na tym albumie. Jonas Renkse od kilkudziesięciu lat uświetnia muzykę KATATONII swoim niepowtarzalnym klimatycznym głosem. Teraz my w zespole i fani EVERGREY możemy doświadczyć tego samego i nie możemy być bardziej podekscytowani! Być może po raz pierwszy od wielu lat usłyszysz growl Jonasa… - dużo miłości, Tom.

Evergrey na dwóch koncertach w Polsce!

Natomiast w listopadzie zespół pojawi się na 2 koncertach w Polsce:

  • 25.11.24 PL – Poznań / 2Progi
  • 26.11.24 PL – Kraków / Kwadrat

Oto koncerty, na które czekamy w tym roku: