Dzień, w którym Metallica zagrała swój pierwszy koncert. Tak narodził się thrash metal

i

Autor: Screen z YouTube/Metallica 14 marca 1982 roku Metallica zagrała swój pierwszy koncert. Jak wyglądała setlista?

Dzień, w którym Metallica zagrała swój pierwszy koncert. Tak powstała legenda

2023-03-14 10:05

Kształtowanie się Metalliki trwało dobrych kilka miesięcy, gdyż początki grupy sięgają maja 1981 roku. Gdy pierwszy skład grupy ustabilizował się, ta była gotowa zagrać swój pierwszy koncert. Ten miał miejsce dokładnie 14 marca 1982 roku. Co działo się podczas pokazu? Jak prezentowała się setlista?

Początki Metalliki sięgają maja 1981 roku, kiedy to perkusista Lars Ulrich, postanowił poszukać muzyków, z którymi mógłby założyć grupę, grającą muzykę podobną do tej prezentowaną przez Iron Maiden. Na zamieszczone przez niego ogłoszenie odpowiedział gitarzysta James Hetfield - początkowo... nie był on pod wrażeniem umiejętności Larsa i mocno rozważał jakąkolwiek współpracę. Przekonały go dopiero obietnicę, iż grupa ma zapewnione miejsce na składance Metal Massacre. Na początku 1982, Ulrich zamieścił kolejne ogłoszenie, tym razem szukając gitarzysty prowadzącego - w ten sposób skład uzupełnił Dave Mustaine, którego umiejętności, doświadczenie i posiadany sprzęt zrobiły ogromne wrażenie na założycielach. Formacja, jeszcze niepełna, przyjęła nazwę Metallica, którą zawdzięcza przyjacielowi perkusisty, Ronowi Quintananie. 

Na początku 1982 roku, nowo powstała formacja nagrała utwór, zatytułowany Hit the Lights, który, zgodnie z obietnicą, ukazał się na wspomnianej wyżej kompilacji. Choć ta ukazała się dopiero w czerwcu, wersja demo numeru, która krążyła w podziemiu, wzbudziła zainteresowanie odbiorców, dzięki czemu zespół mógł zagrać swój pierwszy w karierze koncert.

Co działo się na pierwszym koncercie Metalliki?

Swój pierwszy występ Metallika dała dokładnie 14 marca 1982 roku. Na scenie, oprócz Jamesa, Larsa i Dave'a, pokazał się Ron McGovney, nowo zatrudniony basista. Pokaz odbył się  w Radio City, a, według słów Hetfielda, pojawiło się na nim około dwieście osób, większość przybyłych stanowili oczywiście znajomi występujących. Koncert ten w niczym nie przypominał tego, co obecnie dzieje się na występach legendy - James nie grał na gitarze, skupiając się na śpiewaniu i oddając palmę pierwszeństwa Mustaine'owi. Ten zaś na dzień dobry musiał zmierzyć się z przeszkodą - w trakcie grania pierwszej piosenki, czyli Hit the Lights, Dave... zerwał strunę. W wywiadach po latach muzycy wspominali, że wydawało im się, że jej zmiana trwała wieczność. Był stres, ogromne nerwy, niepewność, ale też podekscytowanie i wiara w to, że przyszłość przyniesie tylko więcej dobrego.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Setlista pierwszego koncertu Metalliki

Podczas pierwszego występu, Metallica zagrała dziewięć utworów, z czego tylko dwa były częścią oryginalnego repertuaru grupy - Hit the Lights Jump in the Fire. Zestaw zdominowały jednak covery najsłynniejszych przedstawicieli NWOBHM: Blitzkrieg, Diamond Head, Savage i Sweet Savage. Niestety, nie zachowały się żadne zdjęcia ani nagrania wideo z tego dnia. W sieci znaleźć można jednak nagranie audio z próby w garażu Rona, która odbyła się na kilka godzin przed występem. Poniżej dokładna setlista:

  1. Hit the Lights (Hetfield, Ulrich)
  2. Blitzkrieg (Blitzkrieg cover)
  3. Helpless (Diamond Head cover)
  4. Jump in the Fire (Hetfield, Ulrich, Mustaine)
  5. Let It Loose (Savage cover)
  6. Sucking My Love (Diamond Head cover)
  7. Am I Evil? (Diamond Head cover)
  8. The Prince (Diamond Head cover)
  9. Killing Time (Sweet Savage cover)

Metallica - co wiesz o legendzie thrash metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakich latach Dave Mustaine był członkiem Metalliki?