Metallica na nagraniu z wczesnych lat! Lars skomentował odejście Dave'a Mustaine'a

i

Autor: Screen z YouTube/ Léon Bousquet Co Metallica mówiła w wywiadach na początku swojej kariery?

Metallica na nagraniu z wczesnych lat! Lars skomentował odejście Dave'a Mustaine'a

2023-03-09 11:31

Internet ma tę dobrą stronę, że pozwala na łatwe dotarcie do materiałów, które w niektórych kręgach mogą być postrzegane jako niezwykle rzadkie, a przez to wartościowe. W sieci znaleźć można bardzo wyjątkowe nagranie, przedstawiające Larsa Ulricha i Jamesa Hetfielda na BARDZO wczesnym etapie działalności Metalliki! Co Panowie mieli wtedy do powiedzenia?

Metallica powstała w 1981 roku w Los Angeles, gdy początkujący perkusista, Lars Ulrich, zamieścił w gazecie ogłoszenie, iż szuka innych muzyków do stworzenia zespołu, który grałby muzykę w stylu chociażby Iron Maiden. Na wiadomość odpowiedział James Hetfield, który objął stanowisko wokalisty i gitarzysty rytmicznego. W kolejnych miesiącach skład uzupełnili gitarzysta prowadzący Dave Mustaine i basista Ron McGovney, którego zastąpił w końcu Cliff Burton. Już w 1983 roku z grupy wyrzucony został Mustaine, a jego miejsce zajął Kirk Hammett. W takim składzie w tym samym roku formacja wydała swój debiutancki album - Kil 'Em All uznawany jest za jeden z najważniejszych thrash metalowych krążków w historii i od razu zwrócił uwagę krytyków i fanów na nową grupę.

Lars i James w BARDZO wczesnym nagraniu z wywiadu z Metalliką!

Metallica od samego początku działała bardzo intensywnie - w 1985 roku miała już na koncie dwie bardzo dobrze przyjęte płyty, bardzo dużo koncertowała, tworząc wokół siebie wierne grono fanów, przymierzała się także do rozpoczęcia nagrań do nowego wydawnictwa, które przyniosły legendarny dziś Master of Puppets. Co na swój temat formacja miała do powiedzenia na tak wczesnym etapie działalności?

W sieci dostępne jest nagranie, przedstawiające rozmowę z Larsem i Jamesem, która odbyła się 31 sierpnia 1985 roku podczas Day On the Green Festival w Oakland w Kalifornii. Wideo pokazuje, ze początkująca formacja już była naprawdę pewna siebie - perkusista, który wiedzie prym w całym wywiadzie, wprost określił Metallikę mianem "lidera undergroundowej sceny metalowej". Prowadzący rozmowę poprosił także, by muzycy porównali się do innych grup, które w tamtym okresie podbijały rynek - Megadeth i Slayera. Gdy James odpowiada krótkie: "No nie wiem", Lars mówi, że grupy te łamią pewne stereotypy powodując, że scena heavy metalowa staje się ciekawsza, jego formacja jednak ma nieco więcej do zaoferowania, zwłaszcza, jeśli chodzi o muzykę i innowacyjne budowanie rytmu, tempa, aranżacji. 

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Lars Ulrich mówi o odejściu Dave'a Mustaine'a

Prowadzący wywiad poprosił muzyków o skomentowanie zmian w składzie, szczególnie, czy miały one większy wpływ na brzmienie zespołu. Perkusista nieco kpiąco odpowiedział, że tak naprawdę żadne większe zmiany nie miały miejsca, a wszystko działo się, zanim Metallica zabrała się za nagrania debiutanckiego albumu. Dave odpowie?

Tak naprawdę nie było żadnych większych zmian w składzie od czasu, gdy nagraliśmy pierwszy album. Było trochę przetasowań na początku, zanim faktycznie nagraliśmy debiut. Ogólne brzmienie tak naprawdę nie zmieniło się jakoś szczególnie. Myślę, że jedyną rzeczą, która się nieco zmieniła, było to, że Kirk i Cliff dołączyli do zespołu i przyczynili się do napisania piosenek i innych rzeczy, których dwóch pozostałych członków nie stworzyli na początku działalności - mówi Lars na nagraniu.