Znicz

i

Autor: Pixabay

żegnamy

Doug Ingle nie żyje. Oryginalny wokalista Iron Butterfly miał 78 lat

2024-05-27 9:42

Tegoroczny maj określić można naprawdę jako miesiąc zupełnie tragiczny pod kątem ilości przykrych informacji. Ponownie przekazujemy wieści o śmierci postaci niezwykle ważnej dla światowej muzyki rockowej. W wieku 78 lat zmarł Doug Ingle - oryginalny wokalista zespołu Iron Butterfly, główny autor jej ikonicznej piosenki.

Bardzo przykre informacje podał do wiadomości publicznej Doug Ingle Jr., syn artysty, znanego przede wszystkim z roli wokalisty w zespole Iron Butterfly. Mężczyzna za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał wieści o śmierci swojego ojca. Jak napisał, muzyk zmarł w spokoju, w piątek 24 maja, w otoczeniu najbliższej rodziny. W dalszej części wpisu syn Douga Ingle oddaje hołd swojemu ojcu i dziękuje mu z bycie nauczycielem w całej życiowej podróży. Wokalista w chwili śmierci miał 78 lat.

Artystki i artyści rockowi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

Kim był Doug Ingle?

Doug Ingle urodził się 9 września 1945 roku w Omaha w stanie Nebraska, a muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat - ojciec przyszłego wokalisty był organistą w lokalnym kościele. Przełomem w życiu Ingle'a był rok 1966, kiedy to stał się on jednym z założycieli zespołu Iron Butterfly. Muzyk objął w grupie funkcje wokalisty i pianisty, był także jednym z głównych kompozytorów i autorów tekstów. To właśnie Doug Ingle jest autorem największego przeboju Iron Butterfly, In-A-Gadda-Da-Vida, który znalazł się na drugiej płycie formacji pod tym samym tytułem. Muzyk pozostawał w składzie Iron Butterfly do 1971 roku, czyli do pierwszego rozpadu i brał udział w nagraniach pierwszych czterech albumów zespołu. Ingle powrócił do grupy w 1978 roku, brał udział również w zjazdach w latach 80. i 90., aż do 1999 roku.

Oto muzycy, których pożegnaliśmy w ubiegłym roku:

Listen on Spreaker.