David Gilmour

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Anton Corbijn

muzyczne nowości

David Gilmour zapowiada nowy album „Luck and Strange”! Kiedy premiera?

2024-04-25 8:04

Będzie to pierwszy nowy materiał legendarnego artysty od dziewięciu lat. Właśnie ruszył preorder albumu, który ukaże się już 6 września! Kiedy natomiast usłyszymy pierwszy singiel?

Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo została piosenka „The Piper’s Call”, która swoją premierę będzie miała w czwartek 25 kwietnia na antenie brytyjskiej stacji BBC Radio 2 o 10:15. Zaraz po tym natomiast trafi na platformy streamingowe.

Nowy album Davida Gilmoura „Luck and Strange” nagrywany był przez pięć miesięcy w Brighton i Londynie. Za produkcję odpowiedzialni są David i Charlie Andrew - najbardziej znani ze swojej współpracy z ALT-J i Mariką Hackman, a teksty napisała głównie Polly Samson - współpracownica Gilmoura od wielu lat, a prywatnie również jego żona.

David Andrew tak wspomina tę współpracę:

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

Zaprosiliśmy Charliego do domu, więc przyszedł, posłuchaj kilku wersji demo i powiedział ‘No cóż, dlaczego musi tam być solówka na gitarze? Czy wszystkie zanikają? Czy niektóre z nich nie mogą się po prostu zakończyć?’ To wykazuje cudowny brak wiedzy i szacunku dla mojej przyszłości. On jest bardzo bezpośredni i wcale się nie boi, i to mi się podoba. To dla mnie super sprawa, ponieważ ostatnią rzeczą, jaką chcesz to żeby ludzie po prostu ci ulegali.

Jest napisany z punktu widzenia bycia starszym. Chcę wiedzieć o czym są te piosenki, chcę aby wszyscy którzy ich słuchają mieli idee zawarte w tekstach, które wpływają na ich słuch. To właśnie z tego powodu szczególnie mi się to spodobało - Polly Samson o tematach lirycznych.

Szczegóły wydawnictwa

Płyta „Luck and Strange” zawiera osiem nowych utworów oraz przeróbkę The Montgolfier Brothers „Between Two Points” z udziałem Romany Gilmour, która w nim zaśpiewała i zagrała na harfie. Tytułowy utwór dał Gilmourowi szansę na kolaborację z klawiszowcem Pink Floyd Richardem Wrightem. Powstał on w 2007 roku na terenie posiadłości Davida.

Pozostali muzycy, którzy wzięli udział w tym projekcie to Guy Pratt i Tom Herbert na basie; Adam Betts, Steve Gadd i Steve DiStanislao na perkusji; Rob Gentry i Roger Eno na klawiszach. Aranżacje smyczkowe i chóralne są autorstwa Willa Gardnera.

Okładka nowego materiału została zaprojektowana przez legendarnego grafika Antona Corbijna, który zainspirował się tekstem napisanym przez Charliego Gilmoura do ostatniej piosenki z albumu - „Scattered”.

Album „Luck and Strange” ukaże się 6 września. Dostępny będzie w kilku formatach: edycja na płycie CD ukaże się w digipacku, z bookletem ze zdjęciami i grafikami Antona Corbijna. Dodatkowo zawierać będzie 2 bonusowe utwory. Wydanie Blu-Rayu zawierać będzie audio w formacie Dolby Atmos, ukaże się w digipacku, z bookletem ze zdjęciami i grafikami Antona Corbijna. Dodatkowo zawierać będzie 4 bonusowe utwory. Z kolei winylowe wydanie „Luck and Strange” dostępne będzie w pięciu kolorach do wyboru: czarnym, przezroczystym niebieskim, przezroczystym pomarańczowym, srebrnym i przezroczystym zielonym.

Okładka albumu

i

Autor: Materiały prasowe

Sprawdź fakty o albumie "The Division Bell":