Dave Grohl wskazuje zespół, który miał największy wpływ na niego, jako autora piosenek

i

Autor: Rex Features/East News Co miało wpływ na Dave'a Grohla jako autora piosenek?

Dave Grohl wskazuje zespół, który miał największy wpływ na niego, jako autora piosenek

2022-11-03 9:31

Dave Grohl jest autorem większości tekstów piosenek, nagranych przez Foo Fighters, jest także wpisany jako współautor części numerów Nirvany, jednak muzyk nigdy nie ukrywał, że początkowo nie czuł się zbyt dobrze w tej roli. Wszystko zmieniło się z czasem, jednak kto miał największy wpływ na artystę pod tym względem?

Dave Grohl rozpoczął karierę bardzo wcześnie, bo już w wieku 17 lat. W 1986 roku wziął udział w przesłuchaniach do roli perkusisty w hardcore punkowym zespole Scream, którego członkiem był do 1990 roku i z którym nagrał jedną płytę, No More Censorship. Po rozpadzie zespołu Grohl dołączył do Nirvany, która w tamtym czasie była już po premierze debiutu i szukała perkusisty, by rozpocząć pracę nad kolejnym krążkiem. Nagrywając Nevermind Grohl po raz pierwszy pisał nie tylko muzykę, ale też teksty - jest on współautorem słów numerów Smells Like Teen Spirit Endless, Nameless. Swoją rolę powtórzył na In Utero i jest jednym z autorów słów do klasyka Heart-Shaped Box. Po śmierci Kurta Cobaina i zakończeniu działalności Nirvany, perkusista powołał do życia, początkowo planowany jako jednoosobowy projekt, Foo Fighetrs, na debiutancką płytę którego złożyły się utwory, napisane tylko przez Grohla. 

Dave Grohl o tym, kto miał na niego największy wpływ, jako na autora piosenek

Dave kilkukrotnie w ciągu swojej kariery mówił otwarcie o tym, że na początku swojej działalności zupełnie nie zajmował się pisaniem tekstów, ponieważ nie czuł się zbyt pewnie w tej roli, odpowiadała mu pozycja perkusisty, siedzącego raczej z tyłu, niekoniecznie rzucającego się w oczy. Podejście artysty musiało się zmienić, wraz z założeniem Foo Fighters - kto miał na niego największy wpływ, jako na autora piosenek? Dave wspomniał oczywiście o The Beatles czy Led Zeppelin, jednak jako swoją największą inspirację wskazał punkrockową kapelę  Hüsker Dü, a szczególnie gitarzystę i wokalistę grupy, Boba Moulda. To właśnie ten muzyk miał największy wpływ na to, w jaki sposób Grohl gra obecnie na gitarze, pisze muzykę i teksty utworów. 

Co tam w środku gra? Nirvana

Bob Mold powinien znaleźć się w najwyższych rangach największych amerykańskich autorów piosenek i tekstów. Można argumentować, że sam w sobie jest tak samo wpływowy jak Tom Petty – jest tak samo klasycznym amerykańskim autorem piosenek, tylko, że z innej perspektywy - powiedział Grohl w wywiadzie dla "Classic Rock".