Dave Grohl otrzymał medal! Za co nagrodzono go tak prestiżowym odznaczeniem?

i

Autor: Invision/Invision/East News Dave Grohl z wyjątkowym wyróżnieniem

Dave Grohl otrzymał medal! Za co nagrodzono go tak prestiżowym odznaczeniem?

2022-12-14 12:33

Dave Grohl to dziś jedna z najważniejszych postaci współczesnego rynku muzycznego. Artysta rozpoczął karierę pod koniec lat 80. i przez cały ten czas zyskał ogromne uznanie w branży. Najlepszym tego przykładem są kolejne osiągnięcia Dave'a - perkusista, gitarzysta i wokalista właśnie uzyskał kolejne, niezwykle prestiżowe odznaczenie.

Dave Grohl jest obecny na światowym rynku muzycznym od prawie czterdziestu lat. Karierę rozpoczął w 1986 roku, jako perkusista zespołu Scream, który jednak rozpadł się w połowie 1990 roku. Już rok później Dave dołączył do Nirvany, która właśnie pożegnała się z perkusistą, ale potrzebowała jak najszybciej uzupełnić skład, by pracować nad drugim albumem studyjnym. Pierwsza płyta kapeli, wydana z Grohlem w składzie, to kultowe już dziś Nevermind. Formacja zakończyła działalność w 1994 roku, wraz ze śmiercią lidera i współzałożyciela, Kurta Cobaina. Grohl niemal natychmiast utworzył nowy projekt, który dziś znamy jako zespół Foo Fighters. Grupa uchodzi za jedną z najważniejszych współczesnych rockowych formacji, choć w 2022 roku jej członkowie musieli zmierzyć się ze śmiercią wieloletniego perkusisty, Taylora Hawkinsa. Dave ma na koncie także liczne współprace z innymi, największymi gwiazdami świata rocka, m.in. Johnem Paulem Jonesem, Paulem McCartney'em, grupą Ghost czy Alicem Cooperem. 

Dave Grohl z prestiżowym odznaczeniem!

Praca Dave'a na rzecz przemysłu muzycznego właśnie została doceniona po raz kolejny. Artysta, wraz z Susan Tedeschi oraz Glorią i Emilio Estefanami, uzyskał odznaczenie od prestiżowego Smithsonian Institution. Cała grupa została doceniona za swoja działalność na rzecz muzyki i sztuki w ogóle i otrzymała prestiżowy The James Smithson Bicentennial Medal - nagroda ta została ustanowiona w 1965 roku, a nazwano ją na cześć angielskiego badacza, Jamesa Smithsona i otrzymują ją przedstawiciele obszarów, które znajdowały się w centrum zainteresowania chemika i mineraloga. Gratulujemy Dave'owi!

„Była obawa, że już nigdy nie zaśpiewam. To mój drugi debiut” - Damian Ukeje w Esce ROCK!!!

Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z jakim innym legendarnym muzykiem skonfliktowany był Kurt Cobain?