Czy Sabbaton to następca Judas Priest i Iron Maiden. Głos zabiera lider szwedzkiego zespołu

i

Autor: Selbymay / Wikipedia

Czy Sabaton to następca Judas Priest i Iron Maiden? Głos zabiera lider szwedzkiego zespołu

2022-09-19 14:55

Jakby nie patrzeć, największe gwiazdy heavy metalu nie młodnieją. Iron Maiden co prawda ma doskonałą formę, którą zawstydza niejeden młodszy skład, ale na przykład w Judas Priest Glenn Tipton musiał zrezygnować z ciągłego koncertowania właśnie przez zdrowie. Kto będzie następcą? Wielu wskazuje na Szwedów z Sabaton.

Od starszych po fachu kolegów nauczyli się tego, że fani doceniają konsekwencję, spójność i solidność. W muzyce gatunkowej jeśli znajdziesz swoją grupę docelową i stylistykę, trwaj w niej i nie próbuj zbyt odważnych eksperymentów. Wystarczy spojrzeć na czasy Judas Priest bez Halforda lub albumy Iron Maiden z Blazem Bailey (bardzo dobre, ale przez fanów przyjęte w mieszany sposób). Sabaton idzie konsekwentnie swoją ścieżką wydając spójne stylistycznie płyty i nie próbując przesadnie zaskakiwać.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?

Po rozłamie składu w 2012 roku pozostał wokalista Joakim Brodén oraz basista Pär Sundström. Ten drugi jest uznawany za lidera zespołu, pisze teksty piosenek i zajmuje się managmentem. W swoim rodzinnym Falun co roku organizuje Sabaton Open Air, na który zaprasza heavy metalowe gwiazdy z całego świata. Został niedawno zapytany przez portal Metal Rules o przyszłość zespołu oraz to, czy widzi siebie jako jednego z następców Iron Maiden lub Judas Priest.

- Nie skupiamy się specjalnie na tym, co robią inni – odpowiedział – Staramy się skupiać na tym, co robi Sabaton, a ma on obecnie pełne ręce roboty. Wciąż rośniemy i gramy dla coraz większej publiczności. Nie chciałbym, żeby oni kiedykolwiek schodzili ze sceny, choć jest to nieuniknione dla każdego. Mam nadzieję, że nie zabraknie nowych młodych zespołów, które przejmą schedę. Jeśli będziemy wśród nich, będę szczęśliwy.

Dyplomatyczna odpowiedź, którą w pełni można zrozumieć pamiętając, że to właśnie Pär negocjuje umowy i kontrakty. Zespół grywał już z Iron Maiden wspólne koncerty, więc dobre relacje z nimi mogą tylko pomóc. Z drugiej strony czasy, gdy bycie gwiazdą rocka i metalu oznaczało jednocześnie ciągłe puszenie się i dumę minęły – mamy nadzieję bezpowrotnie. Sabaton, niezależnie od tego, że często bywa oskarżany o nadmierną komercyjność przez co bardziej ortodoksyjnych fanów, jest kapelą, która od lat ciężko pracuje na swój sukces, kuje żelazo póki jest gorące.

Obecnie grupa pracuje nad przedsięwzięciem “The War To End All Wars”, która ma być połączeniem filmy animowanego i musicalu. Jego premiera zaplanowana jest na 2023 rok.