BEKSIŃSKI.LIVE – pierwszy multimedialny spektakl łączący sztukę, muzykę i nowoczesne technologie zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego

i

Autor: Materiały prasowe Wyjątkowe wydarzenie dla fanów Zdzisława Beksińskiego

BEKSIŃSKI.LIVE – pierwszy multimedialny spektakl łączący sztukę, muzykę i nowoczesne technologie zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego

2023-08-24 15:38

BEKSIŃSKI.LIVE to unikalny, multimedialny spektakl, w którym sztuka cyfrowa łączy się ze sztuką dźwięku i obrazu na spektakularną skalę. W przestrzeni wielkich hal po raz pierwszy w historii zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Multimedialnemu widowisku towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Spektakle odbędą się we Wrocławiu (6.11 / Hala Stulecia), Warszawie (8.11 / COS Torwar) i Katowicach (1.12 / Spodek). Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Zdzisław Beksiński należy do najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość nieustannie intryguje, wzbudzając wielkie emocje. Już jesienią cyfrowe alter ego artysty zabierze widzów w audiowizualną, wielozmysłową podróż po zakamarkach ludzkiej duszy, w świat wyobraźni i malarstwa Zdzisława Beksińskiego. W wydarzeniu wezmą też udział goście ze świata muzyki, nowych technologii i sztuki. 

Mamy supermoce! - Męskie Granie 2023 w Esce Rock

Beksiński-meloman

"W ciągu dnia ciszy wręcz nie cierpię. Mogę malować wyłącznie przy muzyce, ale mogę słuchać muzyki też wyłącznie przy malowaniu" – mówił Beksiński. Artysta był wielkim melomanem, a muzyka stanowiła nieodłączny element jego procesu twórczego. Ta relacja znajdzie swoje odzwierciedlenie podczas trzech wyjątkowych spektakli: w Hali Stulecia we Wrocławiu (6 listopada), w warszawskim COS Torwar (8 listopada) oraz w katowickim Spodku (1 grudnia). Za warstwę muzyczną projektu odpowiadają Michał Wasilewski oraz Wishlake, którzy stworzyli niezwykle poetycką, wrażeniową interpretację malarstwa Beksińskiego. Do projektu zaproszone zostały także gwiazdy muzyczne, których nazwiska zostaną ujawnione już niebawem. Zainspirowane dziełami Beksińskiego staną się głosami i drogowskazami w tej nowej artystycznej rzeczywistości, która zaciera granice między jawą a snem, przenosząc widzów w inny wymiar.

Sztuka Beksińskiego to rzeczy monumentalne, wykraczające poza możliwości przeciętnej wyobraźni – mówi Michał Wasilewski. – Tworząc utwory inspirowane obrazami mistrza, wykorzystałem narzędzie pixelsynth, które pozwoliło mi zamienić obrazy Beksińskiego na dźwięk. Pozyskane w ten sposób sample posłużyły mi jako narzędzie do tworzenia przestrzennych brzmień, na których mogłem osadzić resztę kompozycji. Wpatrując się w kolejne dzieła starałem się ich słuchać i zrozumieć, co chcą mi powiedzieć. Nie chciałem jednak by była to tylko muzyka elektroniczna, dlatego skontaktowałem się Wishlake’iem – genialnym wokalistą i autorem tekstów. Okazało się, że nie mogliśmy wymyślić sobie lepszego połączenia, bo wrażliwość Kamila i jego umiejętność układania słów okazała się być dokładnie tym, czego brakowało jeszcze moim utworom. W ten sposób zrodził się projekt BEKSIŃSKI.LIVE – tłumaczy Wasilewski.

Innowacyjne wydarzenie

Podczas wydarzenia niezwykle ważną rolę będzie odgrywała także sztuczna inteligencja i animacje przygotowane przez Mariusza Kulmę. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, a teraz, z pomocą AI, organizatorzy postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Wykorzystując sztuczną inteligencję (AI) udało się przetworzyć dzieła Beksińskiego, uzyskując intrygujące, dynamiczne obrazy, które pulsują i transformują w nowy wymiar. AI, ucząc się z obrazów mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian.

BEKSIŃSKI.LIVE – pierwszy multimedialny spektakl łączący sztukę, muzykę i nowoczesne technologie zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego

i

Autor: Materiały prasowe Plakat

BEKSIŃSKI.LIVE - BILETY

Bilety na multimedialne spektakle dostępne są na www.eBilet.pl.

Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE. Obie agencje posiadają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu spektakularnych wydarzeń na dużą skalę. Live2Listen specjalizuje się w organizacji tras koncertowych najlepszych polskich artystów, festiwali muzycznych i projektów kulturalno-artystycznych. endorfina events pracuje dla topowych polskich i globalnych marek i ma w swoim portfolio eventy w kilkunastu europejskich krajach. Jej flagowe projekty to m.in. 25 i 30-lecie Rossmanna w Polsce, Perspektywy Women in Tech Summit, Gala Ekstraklasy, Orlen Warsaw Marathon, T-mobile 5G LAB, H&M Loves Music – pływająca muszla koncertowa, H&M Królestwo i wiele innych.