Amy Winehouse

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Charles Moriarty

muzyczne nowości

"Back to Black. Historia Amy Winehouse”: szczegóły ścieżki ścieżki dźwiękowej z flmu

2024-05-17 10:17

19 kwietnia na ekrany kin w Polsce trafiło „Back to Black. Historia Amy Winehouse” – film Sam Taylor-Johnson bazujący na życiu Amy Winehouse, jednej z najwspanialszych artystek naszych czasów. Nieco później, 17 maja, ukazuje się kompilacja „Back To Black: Songs from the Original Motion Picture”. W zestawie znalazł się nowy utwór „Song For Amy” wykonany przez Nicka Cave’a.

Standardowe, złożone z 12 utworów wydanie, zawiera m.in. trzy utwory z debiutanckiego albumu Amy „Frank”, który wywarł duży wpływ na scenę, a także trzy piosenki z wielokrotnie nagradzanego arcydzieła „Back to Black”. W zestawie znalazł się także nowy utwór – „Song for Amy” wykonany przez Nicka Cave’a. Cave oraz jego wieloletni współpracownik Warren Ellis są kompozytorami muzyki do filmu o Amy.

Pozostałych pięć utworów to dzieła artystek, które wywarły wpływ na Amy – The Shangri-Las, Billie Holiday, Minnie Riperton, Dinah Washington i Sarah Vaughan. Ich głosy pojawiają się w kluczowych fragmentach filmu, nie mogło więc zabraknąć ich na płycie.

Wszystkie wydania fizyczne ukazują się 17 maja, natomiast już od 12 kwietnia, czyli od dnia premiery filmu w Wielkiej Brytanii, wydawnictwo jest dostępne w digitalu - dzięki temu możemy już posłuchać utworu "Song for Amy".

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? /Eska ROCK

Wyczekiwana biografia

„Back to Black: Historia Amy Winehouse” to wyczekiwany film uznanej reżyserki Sam Taylor-Johnson. Produkcja trafiła na ekrany kin w Polsce 19 kwietnia. Amy Winehouse zasłużyła na miano jednej z najwspanialszych artystek w historii najnowszej. Na całym świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jej płyt. Utwory Amy generują ponad 80 mln streamów miesięcznie.

Główną rolę w produkcji opowiadającej o prywatnym i zawodowym życiu Winehouse w Londynie oraz jej niezwykłej drodze do sławy, zagrała Marisa Abela („Branża”). Na ekranie partnerują jej nagrodzony statuetką BAFTA Jack O’Connell, Eddie Marsan, Juliet Cowan oraz nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville.

Zarówno sam film, jak i jego ścieżka dźwiękowa, koncentrują się na niezwykłym geniuszu Amy Winehouse, jej niezrównanej kreatywności i szczerości, która przenikała wszystko, co robiła. Amy była naprawdę fenomenalną songwriterką i wykonawczynią, a także jedynym w swoim rodzaju pokoleniowym talentem.

„Back to Black: Songs from the Original Motion Picture” będzie dostępne jako na 140g czarnym winylu, jako limitowany brzoskwiniowy winyl, na podwójnym winylu, pojedynczej i podwójnej płycie CD. Winylowe wydania zostaną wzbogacone o wprowadzenie napisane przez Sam Taylor-Johnson. Ponadto w wersjach 2CD i 2LP znajdą się zrobione przez reżyserkę w trakcie prac nad filmem czarno-białe zdjęcia.

Wydany w 2006 r. wybitny album „Back to Black” wyniósł ją do grona światowych gwiazd, przynosząc artystce rekordowe wówczas pięć statuetek Grammy, w tym za Album roku i Utwór roku („Rehab”).

Sprawdź, które muzyczne legendy zalicza się do grona tzw. "Klubu 27":

Listen on Spreaker.