Atak dużego MROZU jeszcze w listopadzie. Takich temperatur nikt się nie spodziewał!

i

Autor: pexels/wxcharts Atak dużego MROZU jeszcze w listopadzie. Takich temperatur nikt się nie spodziewał!

Atak dużego MROZU jeszcze w listopadzie. Takich temperatur nikt się nie spodziewał!

2021-11-15 10:22

Czy ciepłe dni odchodzą już w zapomnienie? Wiele na to wskazuje. Nie dość, że nad Polską utrzymuje się zgniły wyż, to w przyszłym tygodniu prognozowane są silne mrozy. Jak na listopad będą one dość dokuczliwe. Kiedy dokładnie spodziewać się sporego ochłodzenia w Polsce?

Pogoda na koniec listopada. Mróz i opady śniegu

Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. Nad Polską od kilku dni rozgościł się tzw. zgniły wyż. A to oznaczało sporo wilgoci, mocne zachmurzenie oraz mgły. Temperatura również nie należy do najwyższych. W przeważającej części kraju mamy zaledwie 5 stopni Celsjusza. I choć kolejne dni mają być nieco cieplejsze, to musimy też przygotować się na intensywne opady deszczu. Co więcej, w przyszłym tygodniu nad Europę przybędzie bardzo chłodny front, który przyniesie mocny spadek temperatury.

Nowy mural na bydgoskim Błoniu. Powstał ze specjalnych farb

Mróz i opady śniegu w listopadzie. IMGW wydało prognozę pogody

Jak podaje portal "Fani pogody", najnowsze prognozy GFS mówią o silnym, jak na ten okres, mrozie w Polsce. Ten ma pojawić się na koniec listopada. Chłodne powietrze obejmie Europę Centralną i południowo-wschodnią. Mróz pojawi się więc nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, Słowacji czy Austrii. Spadek temperatury odczują również mieszkańcy Bałkanów i północnej części Włoch. Kiedy mróz nadciągnie do naszego kraju?

Mocnego spadku temperatury możemy spodziewać się ok. 25-26 listopada. W wyższych partiach troposfery 850 hPA mróz będzie dwucyfrowy. Na wysokości dwóch metrów temperatura na południu Polski wyniesie około -10 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na zachodzie kraju - tam słupki na termometrach powinny utrzymywać się jeszcze powyżej zera. Co więcej, jak podaje portal "Fani pogody", pod koniec listopada w Polsce mogą też pojawić się opady śniegu. Wygląda więc na to, że ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki warto już wyciągnąć z szafy.

Mróz i opady śniegu w Polsce w przyszłym tygodniu przewiduje także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Polska ma znaleźć się w zasięgu głębokiego niżu znad Skandynawii. Ten sprowadzi do naszego kraju wilgotne i mroźne masy powietrza napływające z północy kontynentu. W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia, jednak w nocy spadnie poniżej zera. Warto dodać, że warunki na drogach będą bardzo ciężkie.

Najnowsze wyliczenia modeli numerycznych sugerują, że w przyszłym tygodniu, we wtorek lub środę, może pojawić się pewien zimowy epizod. Co prawda, raczej nie ulepimy bałwana, no może jedynie w górach, jednak w całym kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem a nawet mokrego śniegu - czytamy w komunikacie IMGW.

Sonda
Czy nie możesz się już doczekać pierwszych opadów śniegu?
Źródło: Atak dużego MROZU i opady ŚNIEGU jeszcze w listopadzie! Synoptycy potwierdzają nadejście zimy!