Angelo Badalamemti nie żyje. Autor ścieżki dźwiękowej do Twin Peaks miał 85 lat

i

Autor: Screen z Twittera/Criterion -https://twitter.com/Criterion/status/1602443962547146752 Nie żyje Angelo Badalamemti

Angelo Badalamenti nie żyje. Autor ścieżki dźwiękowej do "Twin Peaks" miał 85 lat

2022-12-13 9:33

W poniedziałek wieczorem 12 grudnia świat obiegła bardzo przykra wiadomość - w wieku 85 lat zmarł Angelo Badalamenti, uznany kompozytor muzyki filmowej. Artysta był najbardziej znany ze swojej pracy z Davidem Lynchem - to właśnie on stworzył ścieżki dźwiękowe m.in. do produkcji "Blue Velvet" i "Twin Peaks".

W poniedziałek 12 grudnia w godzinach wieczornych członek rodziny uznanego kompozytora, Angelo Badalamentiego, za pośrednictwem swoich social mediów, przekazał informację o jego śmierci. Magazyn "The New York Times" poinformował, że artysta zmarł dzień wcześniej, 11 grudnia w swoim domu w Lincoln Park w stanie New Jersey w wieku 85 lat, przyczyna śmierci nie została podana do informacji publicznej. Badalamenti zyskał uznanie i rozpoznawalność za sprawą długoletniej współpracy z Davidem Lynchem - to właśnie on skomponował muzykę do filmów Blue Velvet, Mulholland Drive, Prosta historia, Zagubiona autostrada oraz kultowego serialu Twin Peaks. Angelo Badalamenti w1990 roku został nagrodzony Grammy w kategorii Best Pop Instrumental Performance za słynne Twin Peaks Theme. 

Angelo Badalamenti i jego współpraca z gwiazdami rocka i metalu

Muzyka filmowa to jednak nie wszystko. Badalamenti przez lata współpracował z największymi gwiazdami ze świata rocka i metalu. W 1987 i 1990 roku działał z duetem Pet Shop Boys, w 1998 roku nagrał utwór A Foggy Day (in London Town), w którym zaśpiewał sam David Bowie. Głośno było także na temat jego współpracy z zespołem Anthrax, dla którego skomponował inspirowany Twin Peaks numer Black Lodge. Badalamenti współpracował także z Marianne Faithfull - to on skomponował, zaaranżował i wyprodukował jej wydany w 1995 roku album A Secret Life. W 2004 roku zaś kompozytor, wraz z Dolores O'Riordan, skomponował muzykę do horroru Evilenko. 

Artysta został pożegnany przez swoich dawnych współpracowników, w tym także przez Lyncha.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku