Zwierzątka, które nie miały...pupy? Do niedawna uznawano je za naszych najstarszych przodków

Te dziwaczne stworzenia żyły na Ziemi około 540 milionów lat temu.

Zwierzątka, które nie miały...pupy? Do niedawna uznawano je za naszych najstarszych przodków
Autor: Nobu Tamura / Wikipedia/ Creative Commons Saccorhytus na wizualizacji autorstwa Nobu Tamury

Gdyby nie to, że czytamy o nich w naukowych książkach oraz stronach internetowych uczelni można by pomyśleć, że powstały w pracowni H.R. Gigera. Nic bardziej mylnego. Saccorhytus, bo tak nazywał się ten gatunek, mieszkał na Ziemi, żył i należał do grupy tak zwanych wtóroustych.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Czym są wtórouste? To grupa zwierząt, które podczas procesu ewolucji z tak zwanej pragęby powstaje otwór odbytowy. Zaraz, co? Już tłumaczymy. Pragęba to rodzaj otworu, który powstaje w gastruli, czyli na jednym z etapów zarodka. Istnieją zwierzęta, które poza dany etap rozwoju po prostu nie przechodzą. Na przykład gąbki zatrzymują się na etapie gastruli. W tym samym miejscu ewolucji były Saccorhytus. Tak mają i już, nie wykształcały pupy. Za to wyglądały niczym gadający pigułki z zębami i mogłyby spokojnie występować w grze o Pokemonach.

Nowe badanie opublikowane w Nature zmienia miejsce tych „uroczych” stworzeń w drzewie genealogicznym życia na planecie. Wygląda na to, że już nie musimy przyznawać się specjalnie bliskiego z nimi pokrewieństwa. Tu jednak robi się jeszcze ciekawiej. Bo skoro nie są przodkami zwierząt i nas samych, nie są z nami związane, to z kim są? Na to pytanie naukowcy szukają odpowiedzi, podobnie jak i na to jak zwierzę pozbywało się produktów przemiany materii, skoro nie miało odbytu. Istnieje teoria, że zatrzymywało je w sobie i nosiło aż do śmierci. Inna teoria mówi, że po prostu zwracało tym otworkiem, którym jadło.

Skamieliny z Saccorhytus znalezione zostały w skałach osadowych z chińskiej prowincji Shaanxi w 2017 roku. Dedykujemy im piosenkę Kazika Staszewskiego wraz z zespolem El-Dupa.