Zwierzątka, które nie miały...pupy? Do niedawna uznawano je za naszych najstarszych przodków

i

Autor: Nobu Tamura / Wikipedia Saccorhytus na wizualizacji autorstwa Nobu Tamury

Zwierzątka, które nie miały...pupy? Do niedawna uznawano je za naszych najstarszych przodków

2022-08-18 15:04

Te dziwaczne stworzenia żyły na Ziemi około 540 milionów lat temu.

Gdyby nie to, że czytamy o nich w naukowych książkach oraz stronach internetowych uczelni można by pomyśleć, że powstały w pracowni H.R. Gigera. Nic bardziej mylnego. Saccorhytus, bo tak nazywał się ten gatunek, mieszkał na Ziemi, żył i należał do grupy tak zwanych wtóroustych.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Czym są wtórouste? To grupa zwierząt, które podczas procesu ewolucji z tak zwanej pragęby powstaje otwór odbytowy. Zaraz, co? Już tłumaczymy. Pragęba to rodzaj otworu, który powstaje w gastruli, czyli na jednym z etapów zarodka. Istnieją zwierzęta, które poza dany etap rozwoju po prostu nie przechodzą. Na przykład gąbki zatrzymują się na etapie gastruli. W tym samym miejscu ewolucji były Saccorhytus. Tak mają i już, nie wykształcały pupy. Za to wyglądały niczym gadający pigułki z zębami i mogłyby spokojnie występować w grze o Pokemonach.

Nowe badanie opublikowane w Nature zmienia miejsce tych „uroczych” stworzeń w drzewie genealogicznym życia na planecie. Wygląda na to, że już nie musimy przyznawać się specjalnie bliskiego z nimi pokrewieństwa. Tu jednak robi się jeszcze ciekawiej. Bo skoro nie są przodkami zwierząt i nas samych, nie są z nami związane, to z kim są? Na to pytanie naukowcy szukają odpowiedzi, podobnie jak i na to jak zwierzę pozbywało się produktów przemiany materii, skoro nie miało odbytu. Istnieje teoria, że zatrzymywało je w sobie i nosiło aż do śmierci. Inna teoria mówi, że po prostu zwracało tym otworkiem, którym jadło.

Skamieliny z Saccorhytus znalezione zostały w skałach osadowych z chińskiej prowincji Shaanxi w 2017 roku. Dedykujemy im piosenkę Kazika Staszewskiego wraz z zespolem El-Dupa.