Prace archeologiczne na budowie Placu Pięciu Rogów

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Znamy wiek znaleziska z Placu Pięciu Rogów! Jak stary to zabytek?

2022-02-03 17:46

Budujący Plac Pięciu Rogów często natrafiają na ukryte pod ziemią zabytki. Ostatnio udało się znaleźć kolejną perełkę, która właśnie trafiła do muzeum! Ile lat ma znalezisko? To już udało się ustalić! Przeczytaj!

Co to za zabytek?

Podczas lipcowych badań nad starymi piwnicami budynku dawnej Cukierni Szwajcarskiej znajdującej się wokół Placu Pięciu Rogów, archeolodzy odkryli zakopaną szablę. Pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Została ukryta podczas oblężenia Warszawy - we wrześniu 1939 roku lub chwilę później. Na początku II wojny światowej broń była na wyposażeniu polskich wojsk kawalerii. - Szabla była w ziemi, ale jest w dobrym stanie. Teraz znajduje się w Muzeum Historii Polski, będzie poddana konserwacji. Takie szable nie są bezcenne, można je spotkać w muzeach w stanie wręcz idealnym. Nie można jednak powiedzieć, że mamy ich tysiące. - mówi Grzegorz Rutkowski, historyk muzeum.

Szabla znaleziona na budowie Placu Pięciu Rogów

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Archeolodzy wydłużają budowę Placu

Podczas prac na ulicach Warszawy często udaje się znaleźć pozostałości po działaniach militarnych na terenie stolicy - znajdowane są niewybuchy, albo broń destruktywna. Czasem jednak są to obiekty lepiej zachowane i o lepszej wartości. Kilka lat temu, gdy poziom Wisły był obniżony, udało się odnaleźć fragmenty Villi Regii, barokowego Pałacu Kazimierzowskiego, jednego z bardziej luksusowych na terenie Warszawy. Splądrowali go Szwedzi. Teraz te obiekty znajdują się w zbiorach muzeum - mówi Rutkowski.

Na terenie budowy Placu Pięciu Rogów dokonywane są liczne odkrycia archeologiczne - takie znaleziska się zdarzają. Najczęściej odnajdujemy stare piwnice czy stary bruk - mówi Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. To wszystko jednak powoduje wydłużenie budowy samego placu. Czasami działania archeologiczne uniemożliwiają budującym pracę na nawet kilka tygodni. Pierwotnie plac Pięciu Rogów miał być gotowy już w zeszłym roku. Obecnie termin zakończenia budowy jest planowany na wiosnę.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

SKM testuje swoje nowe pociągi. Byliśmy w środku

QUIZ. Jakim zwierzęciem jesteś?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport lubisz?
Źródło: Znamy wiek znaleziska z Placu Pięciu Rogów! Jak stary to zabytek?