Warszawa zachęca obcokrajowców do szczepień! Są darmowe i dostępne dla wszystkich

2021-07-09 18:37

Do punktów szczepień masowych coraz częściej zgłaszają się obcokrajowcy. Stołeczny urząd zatrudnia do nich dwujęzycznych wolontariuszy, aby ułatwić proces szczepień dla osób mówiących w innych językach niż polski. Sprawdź, czy możesz się zaszczepić w Warszawie!

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Obcokrajowcy mogą się zaszczepić w Warszawie

Ponad 30 procent zagranicznych pracowników w Polsce nie chce się szczepić przeciwko Covid-19. Tak wynika z raportu EWL - największej agencji zatrudnienia migrantów w Polsce. - 30 procent jest niezdecydowanych, a więc to jest ta najważniejsza grupa, którą da się jeszcze przekonać - mówi Michał Wierzchowski z agencji pracy EWL. Do przekonania niezdecydowanych jest jednak potrzebne działanie, mające na celu edukacje i poinformowanie ich o możliwościach, wynikających z Narodowego Programu Szczepień.

Z kolei koordynator szczepień w Warszawie Artur Krawczyk dodaje, że do punktów szczepień masowych coraz częściej zgłaszają się obcokrajowcy. Warszawski ratusz zorganizował też kampanię informacyjną w różnych językach, aby ułatwić dotarcie do informacji o szczepieniach. Takie spoty są już wyświetlane w komunikacji miejskiej. - Musimy o tę grupę zadbać, bo to są mieszkańcy naszego miasta, do których tak samo musimy docierać z informacjami - mówi Krawczyk.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytanie RPO

Narodowy Program Szczepień dyskryminuje migrantów i uchodźców - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Szczepieni przeciw koronawirusowi są imigranci z prawem do pobytu ze względu na wykonywaną pracę czy studia. - Wyklucza to pozostałych, którzy mają status uchodźcy, ale też na przykład Białorusinów proszących o azyl - mówi Joanna Subko z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie RPO, stwierdziło że dostęp do szczepień aktualnie mają wszyscy. Nie trzeba posiadać numeru PESEL, aby się zaszczepić.

- Niemniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że cudzoziemcy nie posiadają numeru PESEL, nie jest możliwym zarejestrowanie cudzoziemca poprzez system e-rejestracji. Skierowanie na szczepienie może zostać wystawione przez lekarza na podstawie danych z dokumentu poświadczającego tożsamość osoby. Sam proces nie różni się niczym, jak przy wprowadzaniu nr PESEL. Różnica polega na tym, że lekarz musi wprowadzić więcej danych (nie są one pobierane z systemów, lekarz musi ręcznie poprawnie wprowadzić nr dokumentu, imię, nazwisko, datę urodzenia). Dane te muszą być spójne we wszystkich dokumentach tj. e-skierowanie, kwalifikacja oraz e-karta szczepienia. Ponadto informuję, że trwają prace dotyczące minimalnego okresu pobytu jako uprawniającego do szczepienia w Polsce i nie wykluczamy takich rozwiązań w celu uniknięcia przekraczania granicy tylko w związku z chęcią zaszczepienia się - odpisała Anna Goławska, podsekretarz stanu w MZ.

Czytaj także: Kolejna afera o wywóz śmieci w Warszawie! WSA unieważnia przepisy śmieciowe

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?
Źródło: Warszawa zachęca obcokrajowców do szczepień! Są darmowe i dostępne dla wszystkich