Koronawirus. Rząd przekazał Warszawie DWA respiratory, w tym jeden ZEPSUTY

i

Autor: Wikipedia, By Hanno H. Endres at de.wikipedia zdjęcie ilustracyjne

Warszawa poprosiła o 53 respiratory. Rząd przekazał dwa, w dodatku jeden nie działa

2020-11-17 15:34

Stołeczny Ratusz odpowiedział na apel rządu w sprawie zgłaszania zapotrzebowania na sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem. Miejscy urzędnicy podkreślają jednak, że prawie nic z zamówionego sprzętu nie dotarło do miasta. Jest odpowiedź wojewody w tej sprawie.

"Mimo zapewnień rządu, że dysponuje niezbędnym sprzętem medycznym i środkami do zapobiegania epidemii koronawirusa, w minionym tygodniu do miejskich szpitali trafiły tylko dwa respiratory. Jedno z urządzeń nie może zostać uruchomione, ponieważ placówka nadal czeka na przyjazd firmy serwisowej" - mowi wiceprezydent Renata Kaznowska.

W związku z apelem władz państwowych o zgłaszanie przez podmioty medyczne zapotrzebowania na sprzęt niezbędny do walki z COVID-19, władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

- 53 respiratory,

- 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

- 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

- 141 pomp infuzyjnych,

- 277 pulsoksymetrów,

- 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

- 54 butle z tlenem,

- 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

- 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

"9 listopada Agencja Rezerw Materiałowych przekazała na czas epidemii dwóm miejskim szpitalom, tj. Bielańskiemu i Grochowskiemu, po jednym respiratorze. Urządzenie w Szpitalu Grochowskim zostało uruchomione dzisiaj, ale Szpital Bielański nadal czeka na ustalenie terminu uruchomienia respiratora przez firmę wskazaną do tego w umowie. Miejskie podmioty lecznicze otrzymały z ARM również środki ochrony osobistej" - dodaje wiceprezydent Kaznowska. 

"Stołeczny ratusz przedstawia mylne informacje, bo respiratory trafiają do stołecznych szpitali" - przekonuje Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i dodaje, że "od końca października zamówiliśmy ponad 650 respiratorów, które systematycznie trafiają do mazowieckich jednostek w zależności od zapotrzebowania". 

Źródło: Warszawa poprosiła o 53 respiratory. Rząd przekazał dwa, w dodatku jeden nie działa