Warszawa EKO RANKING - która dzielnica najwyżej? Która najniżej?

i

Autor: canva.com Warszawa.

Warszawa EKO RANKING - wielkie zaskoczenie na ostatnim miejscu!

2021-04-14 14:53

Gdzie jest najwięcej parków i zieleni? Która dzielnica jest najbardziej przyjazna rowerzystom? Gdzie mieszkańcy znajdą najwięcej sklepów z ekologiczną żywnością? Między innymi to brano pod uwagę przy tworzeniu EKO rankingu Warszawy

Warszawa - EKO ranking dzielnic to coś, co na pewno zaciekawi mieszkańców i mieszkanki stolicy. Takie zestawienie może być szczególnie interesujące dla osób planujących kupno mieszkania w którejś z dzielnic. Z takiego założenia wyszedł serwis morizon.pl, który postanowił stworzyć EKO ranking Warszawy. Pod uwagę brane był długość ścieżek rowerowych w kilometrach, dostęp do sklepów z ekologiczną żywnością, procent powierzchni zajmowanej przez tereny zielone, ilość dni w roku z wysokim natężeniem pyłu zawieszonego (PM10), średni ruch dobowy na jednej z głównych ulic oraz natężenie hałasu przy jednej z głównych ulic. Przebadano w ten sposób każdą z dzielnic, a wyniki przeanalizowano. Dało to możliwość stworzenia zestawienia pokazującego, która część Warszawy jest najbardziej EKO.

Dlaczego diabetycy powinni się zaszczepić na COVID19?

EKO ranking Warszawy - Wesoła na pierwszym miejscu

Najbardziej EKO okazała się Wesoła. Zwycięstwo zawdzięcza przede wszystkim terenom zielonym. Dzielnica słynie bowiem z pięknych sosnowych lasów. Problemem jest zaś słabe skomunikowanie z centrum. twórcy rankingu twierdzą, że wpływa to zwiększające się korki na drogach (mniej komunikacji miejskiej to więcej prywatnych aut), co w przyszłości może wpłynąć na wzrost emisji szkodliwych substancji. W Wesołej trudno też znaleźć eko sklepy. Mimo to dzielnicę wciąż można uznać za najbardziej "zieloną".

Eko ranking Warszawy - ostatnie miejsce dla Wilanowa

Zaskoczeniem okazało się ostatnie miejsce Wilanowa. Choć mieszkańcy dzielnicy uważają swoją dzielnicę za bardzo ekologiczną, to na jej niekorzyść zadziałało mało terenów zielonych, niewielka łączna długość ścieżek rowerowych, hałas a przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza. Dane z 2014, z których korzystali twórcy rankingu, pokazały, że normy PM10 w powietrzu przekraczane były przez 101 dni w roku. Tereny zielone Wilanowa to w większości grunty odrolnione, a Park Wilanowski ma tylko 45 hektarów powierzchni. Dzielnica może się za to pochwalić dużą dostępnością sklepów eko.

Wyniki EKO rankingu Warszawy

Jak przedstawiają się wyniki rankingu? Poniżej zobaczycie miejsca od pierwszego do osiemnastego.

 1. Wesoła
 2. Wawer
 3. Rembertów
 4. Bemowo
 5. Żoliborz
 6. Ursynów
 7. Śródmieście
 8. Targówek
 9. Włochy
 10. Ursus
 11. Bielany
 12. Ochota
 13. Praga Południe
 14. Białołęka
 15. Wola
 16. Mokotów
 17. Praga Północ
 18. Wilanów

Więcej o wynikach przeczytacie na stronie twórców EKO rankingu Warszawy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Warszawa EKO RANKING - wielkie zaskoczenie na ostatnim miejscu!