W tym będziemy mieszkać na Marsie? Składany kosmiczny dom, który zmieści się do rakiety

i

Autor: SAGA Space Architects / materiały prasowe

W tym będziemy mieszkać na Marsie? Składany kosmiczny dom, który zmieści się do rakiety

2022-08-04 16:25

Projekt stworzyli młodzi uczniowie, pod czujnym okiem ekspertów.

A co Wy robiliście w szkole? Wiadomo: Mickiewicz, Słowacki (wielkim poetą był!), flet prosty na muzyce, farbki plakatowe na plastyce, ganianie się na przerwach… Oczywiście jeśli nie mieliście pecha chodzić do szkoły przez ostatnie dwa lata, gdy pandemia wywróciła edukację do góry nogami.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Do tego doszły reformy edukacji i ręczne sterowanie programem przez ministra Przemysława Czarnka. Jego najnowszym hitem (sic!) jest HiT, czyli Historia i Teraźniejszość. Przedmiot, którego zadaniem ma być formowanie świadomych obywateli. Nowa podstawa programowa zatwierdzona przez ministra została dosłownie zmiażdżona krytyką przez najważniejsze naukowe ciała w Polsce, w tym: Polską Akademię Nauk czy Radę Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Tymczasem gdzieś w jednej ze szwajcarskich szkół grupa uczniów (przedział wiekowy od 6 do 18 lat) wzięła udział w wyjątkowym projekcie. Razem z ekspertami z duńskiej firmy SAGA Space Architects stworzyli projekt kosmicznego domu, w którym może kiedyś będą mieszkać osadnicy na Księżycu lub Marsie.

Konstrukcja nazwana Rosenberg Space Habitat (RSH) może zostać w całości wyprodukowana w technologii druku 3D, a jej elementy zmieszczą się do rakiety SpaceX. To ważne, bo jednym z generujących największe koszty problemów wypraw kosmicznych jest właśnie udźwig rakiet oraz ich przestrzeń magazynowa. Im mniej, tym lepiej, im lżej, tym taniej.

Dodatkowo budulcem elementów jest specjalny polimer, który można nawet po wydrukowaniu przetworzyć i użyć ponownie. Obejrzyjcie, jak powstaje taki kosmiczny dom i jak może zostać wykorzystany.