W koszarach pojawiły się już stelaże i materace

i

Autor: Ewa Sas

Twierdza Modlin otwiera się dla uchodźców. Miejsca noclegowe mogą powstać nawet w koszarach

2022-03-02 8:20

Dosłownie w kilka godzin wypełnił się hotel Twierdzy Modlin. Jego właściciele zastanawiali się, jak jeszcze mogą pomóc osobom, które uciekają z terenów Ukrainy. Szybko pojawił się pomysł, aby miejsca noclegowe zorganizować również w koszarach twierdzy, gdzie jeszcze 3 lata temu przebywało wojsko.

Dziennikarka o swoich rodzicach z Ukrainy: Jestem z nich dumna, tata jest w wojsku, mama jest lekarką

Natychmiastowa potrzeba - natychmiastowe rozwiązanie

W momencie nasilenia kryzysu humanitarnego i napływu do Polski imigrantów zarządcy Twierdzy Modlin postanowili udostępnić swój hotel. Liczący około 70 miejsc obiekt zapełnił się natychmiast. Doszło do tego, że osoby przywożące kobiety i dzieci z granicy przyjeżdżały pod budynek hotelu i...je tam zostawiały, choć w obiekcie nie było już wolnych miejsc.

Ostatecznie osoby te udało się rozlokować, jednak sytuacja sprawiła, że zarządcy obiektu zaczęli się zastanawiać, czy mogą pomieścić u siebie jeszcze więcej uciekających z Ukrainy kobiet i dzieci. Na "pierwszy ogień" poszedł fragment koszar obronnych, będący w najlepszym stanie technicznym. To obiekt, który 3 lata temu opuściło wojsko i od tego czasu stał pusty. Na tym obszarze można ulokować 100 osób. Docelowo koszary mogą pomieścić nawet 400 osób. Osoby, które już trafiają i będą trafiać do obiektów Twierdzy Modlin są obejmowane opieką lekarską oraz opieką psychologiczną.

Wszystkie ręce na pokład

Prace dostosowywania koszar muszą iść w niemal ekspresowym tempie. Jednocześnie organizowane były zbiórki różnego rodzaju przedmiotów. - Nasze punkty obsługi turystycznej stały się miejscami zbiórek. Pracownicy pracują na dwa etaty, pomagają to wszystko posegregować - mówi Sebastian Sosiński, dyrektor Twierdzy Modlin i zarazem przedstawiciel fundacji Nasza Historia. Cały parter koszar to pomieszczenia magazynowe. Jest tu ogromna sortownia ubrań, pokój z zabawkami, pokój z chemią, kosmetykami itd. W tej chwili jest tego pod dostatkiem, ale bieżącą listę z zapotrzebowaniem znaleźć można na aktualnym profilu Twierdzy Modlin na Facebooku.

- Ksiądz z lokalnej parafii przeprowadził zbiórkę rzeczy, które są już u nas i są sortowane. Załatwił też łóżka i materace, będziemy je stopniowo wykorzystywać. Są firmy, które przysłały tutaj swoich pracowników, by przystosowywali tutaj kolejne pomieszczenia - mówi Sebastian Sosiński. Twierdza Modlin uruchomiła też specjalną infolinię dla osób zainteresowanych pomocą. Numer to 888 424 888.

W Internecie została też uruchomiona specjalna zrzutka pod hasłem "Twierdza Modlin dla Ukrainy". Fundusze są potrzebne na remonty węzłów sanitarnych czy różnego rodzaju instalacji. - Wpłaty na zrzutkę umożliwią nam wykonanie prac specjalistycznych, których nie będziemy mogli wykonywać sami. Być może będą to prace związane z uruchomieniem tutaj np. sieci grzewczej - mówi Sebastian Sosiński.

Sonda
Czy polscy sportowcy powinni porzucić swoje rosyjskie kluby?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Twierdza Modlin otwiera się dla uchodźców. Miejsca noclegowe mogą powstać nawet w koszarach