Trudny budżet i ogromne zadłużenie! Tak rysuje się przyszły rok dla Warszawy

2021-11-22 18:27

Stolica zaciągnie 1,7 mld złotych długu, żeby spiąć budżet miasta. To przez inflacje, droższe paliwo i prąd, janosikowe oraz liczne zmiany podatkowe. Są dzielnice, takie jak Bielany, które stracą prawie dwukrotność środków na remonty i naprawy dróg czy budowę nowych przedszkoli.

Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?

Warszawa straci ponad miliard złotych w 2022 roku

Dochody podatkowe w przyszłym roku będą o blisko miliard złotych niższe od tegorocznych. Miliard siedemset milionów zł długu zaciągnie w 2022 r. Warszawa, żeby spiąć budżet miasta. - To m.in. przez Nowy Ład, który chce realizować rząd. Warszawa straci na tym 1,4 mld złotych. To mocny cios w samorządy - mówi warszawski radny Paweł Sawicki.

Są dzielnice, których budżet prawie się nie zmieni. Na przykład Ursynów. - Mimo to, wiemy że niższy budżet Warszawy, inflacja i wzrost cen paliwa i prądu odbiją się na kosztach funkcjonowania miasta. Odbije się to na nowych inwestycjach. 300 milionów mniej pójdzie na oświatę. To niepokojące, bo te wszystkie zmiany tak czy inaczej dotkną mieszkańców - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Czytaj także: Warszawa: samochód potrącił kobietę na ulicy Zwycięzców. Czarna seria wypadków w poniedziałek

Bielany zamiast 40 milionów dostaną blisko 20, czyli dwa razy mniej pieniędzy na lokalne inwestycje, remonty i bieżące naprawy. - Poza ogólnymi problemami finansowymi miasta mamy do czynienia też z niesprawiedliwym podziałem środków pomiędzy dzielnicami - mówi burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk. Warszawa zapłaci w przyszłym roku również 1,3 mld "janosikowego". Rząd podniósł o 100 tysięcy złotych kwotę, którą stolica ma wpłacić na rzecz rozwoju mniejszych gmin.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?
Źródło: Trudny budżet i ogromne zadłużenie! Tak rysuje się przyszły rok dla Warszawy