To jeden z najstarszych przykładów alfabetu świata. Nie zgadniecie o czym jest tekst!

i

Autor: Jerusalem Journal of Archaeology Grzebień z Tel Lachish

To jeden z najstarszych przykładów alfabetu świata. Nie zgadniecie o czym jest tekst!

2022-11-10 11:14

Grzebień z Tel Lachish ma wyryte na sobie najstarsze zdanie jakie zachowało się do tej pory. To, że zapisano je na zwykłym przedmiocie codziennego użytku świadczy o tym, że musiało być ważne dla używającej grzebienia osoby: wyryła inskrypcję by nie zapomnieć. Po latach badań wszystko wskazuje na to, że znamy treść zdania. Spodziewaliśmy się czegoś życiowego, może nazwiska właścicielki/la, może przypomnienia o czymś ważnym albo dedykacji, jeśli był to prezent.

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Prawda jest znacznie ciekawsza niż domysły. Potrzeba było około 8 lat by odcyfrować zdanie, które brzmi: „Niech ten kieł wypędzi wszy z włosów oraz brody”. Mamy nadzieję, że zaklęcie zadziałało. To o tyle ciekawe, że spodziewano się z początku czegoś co będzie bardziej określało właściciela przedmiotu, a tymczasem odcyfrowano komunikat dotyczący jego użycia.

Kościany grzebień ma dwa zestawy ząbków. Najprawdopodobniej te większe służyły do rozplątywania kędziorów gęstych bród, a mniejsze pomagały walczyć z irytującymi owadami. Wykonano go z kości słoniowej, co wymagało importu tego surowca z Afryki. Problem wszawicy według naukowców towarzyszy ludziom przynajmniej od 10 tysięcy lat i jak się okazuje, dotyczył także osób bogatych. Nie ma bowiem wątpliwości, że ktoś posiadający taki grzebień był raczej osobą majętną. Talmud babiloński wspomina tego typu grzebienie w traktacie o czystości rytualnej: Niddah. Cytat z tego pisma jest także mottem otwierającym opis wyników badań nad grzebieniem, udostępnionych przez Jerusalem Journal of Archaeology.