Takich rozkładów nie ma w całej Polsce! Dowiesz się, kiedy przyjedzie twój tramwaj!

i

Autor: Facebook/Michał Olszewski Takich rozkładów nie ma w całej Polsce! Dowiesz się, kiedy przyjedzie twój tramwaj!

Takich rozkładów nie ma w całej Polsce! Dowiesz się, kiedy przyjedzie twój tramwaj!

2021-09-08 20:52

To pierwsze takie rozkłady w Polsce! Są oszczędne i nowoczesne. Godziny przyjazdu tramwajów wyświetlają się w technologii e-papieru. Będzie można też sprawdzić za ile minut dokładnie przyjedzie nasz tramwaj!

 E-papierowy rozkład jazdy. To pierwszy taki w Polsce!

Pierwszy e-papierowy rozkład jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego działa już na przystanku tramwajowym Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne będą przy:

  • placu Zawiszy,
  • przy stacji Metro Marymont
  • i na ulicy Nowowiejskiej, przy al. Niepodległości.

Tramwaje Warszawskie wraz z Zarządem Transportu Miejskiego instalują na początek sześć e-papierowych tablic. Każda z nich składa się z dwóch części – na pierwszej jest szczegółowy rozkład jazdy linii tramwajowych z godzinami i minutami odjazdu kolejnych pojazdów. Na drugiej części jest dynamiczna informacja – za ile minut dokładnie przyjedzie tramwaj i w jakiej kolejności składy będą podjeżdżały na przystanek. Ta informacja jest odświeżana co kilkanaście sekund.

Jak to działa?

Rozkłady jazdy wykorzystujące e-papier mogą być zmieniane centralnie z jednego miejsca, niemal od ręki. Są podłączone do sieci i dzięki temu ekipy przystankowe w przypadku zmiany rozkładu lub trasy nie muszą  odwiedzać  przystanków i wymieniać wydrukowanych na kartkach rozkładów, co zajmuje czas i angażuje wielu pracowników. Druga część tablicy, gdzie wyświetlają się kolejne odjazdy tramwajów w czasie rzeczywistym, jest zasilana danymi z GPS. Tramwaje Warszawskie mają system, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników umieszczonych w tramwajach. Przetwarza on dane i dlatego można przewidzieć, za ile minut na przystanek podjedzie tramwaj. Aplikacja informuje o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwaju – informacje wyświetlane są na tablicach systemu informacji pasażerskiej, dane można odczytać także w smartfonie.

Co dalej?

Testy nowego systemu potrwają kilka miesięcy. Chcemy poznać opinię pasażerów o jego pracy i przydatności przy podróżach Warszawskim Transportem Publicznym. Trzeba też sprawdzić jak wyświetlacze znoszą pracę w różnych warunkach atmosferycznych oraz jak sprawnie działa moduł aktualizacji informacji rozkładowych. Zweryfikujemy także, co mogłoby zmienić stopniowa rezygnacja z tradycyjnych papierowych rozkładów i jak to wpływa na koszty, układanie i korygowanie rozkładów jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego.

Czytaj także: Nieopłacony prąd, brak księgowej i 20 mln zadłużenia. Trudna sytuacja w spółce Solec

E-papierowe rozkłady jazdy to kolejny sposób na wykorzystanie danych, które przetwarza i zbiera dział informatyczny w Tramwajach Warszawskich. Innym sposobem jest przyśpieszanie przejazdów tramwajów przez miasto z pomocą tramwajowej zielonej fali.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Tych postaci z bajek nie da się nie znać! 8/10 punktów to minimum!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się leniwiec z „Epoki Lodowcowej”?
Zaczęli remont mostu Świętokrzyskiego. Nie można tego było zrobić w wakacje?
Źródło: Takich rozkładów nie ma w całej Polsce! Dowiesz się, kiedy przyjedzie twój tramwaj!