Sztuczna inteligencja odkryła, o czym gdaczą kury!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

AI

Sztuczna inteligencja odkryła, o czym gdaczą kury! Przełomowe badania naukowców!

2023-09-27 11:43

O czym gdaczą kury? Teraz już wiemy! Autorzy badania, które znalazło się w pracy zatytułowanej 'Rozszyfrowywanie ptasich emocji. Nowatorskie podejście do sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu zrozumienia odgłosów kur', to Australijczyk Adrian Cheok, profesor na iUniversity w Tokio oraz Jun Cai i Ying Yan.

O czym rozmawiają ze sobą kury? Jak się okazuje, ich gdakanie jest możliwe do odczytania. Naukowcy opracowali system zdolny do interpretowania różnych stanów emocjonalnych u kur, w tym głodu, strachu, złości, zadowolenia, podniecenia i niepokoju! Swoje badania określają jako przełomowe, mogły zostać przeprowadzone tylko dzięki pomocy sztucznej inteligencji. Naukowcy wysłuchali w sumie 80 kur, żeby poznać ich mowę. Zespół prof. Adriana Cheoka opracował system AI, który opiera się na technice nazwanej przez naukowców DEAL (Nauka Głębokiej Analizy Emocji). 

Prof. Szklarski analizuje. Co jeśli Donald Trump wygra wybory?

O czym rozmawia ze sobą drób?

Wykorzystanie DEAL oznacza w praktyce zdaniem naukowców "wysoce matematyczne i nowatorskie podejście". Pozwala ono na zniuansowane zrozumienie stanów emocjonalnych kur na podstawie dźwięków, które wydaja... czyli po prostu gdakania! Zespół współpracował również z 8 psychologami zwierzęcymi.

Autorzy uważają, że opracowany przez nich system był w stanie osiągnąć "zaskakująco wysoką precyzję" w identyfikowaniu stanów emocjonalnych ptaków. Oczywiście zdają sobie przy tym sprawę z potencjalnych ograniczeń dotyczących ich badań. O fascynującym naukowym badaniu napisała w Polsce między innymi Rzeczpospolita.

Technologie w PRL. Sprawdź, czy byłbyś geekiem tamtych czasów!

Pytanie 1 z 10
W każdym polskim domu stał telewizor...
Źródło: Sztuczna inteligencja odkryła, o czym gdaczą kury! Przełomowe badania naukowców!