Szpital Południowy tymczasowym szpitalem "covidowym". Przyjmie pacjentów w połowie lutego

2021-01-20 12:04 P.R
Szpital Południowy tymczasowym szpitalem covidowym. Przyjmie pierwszych pacjentów w połowie lutego
Autor: Urząd m.st. Warszawa http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/szpital-po-udniowy-dla-pacjent-w-z-covid-19-zostanie-uruchomiony-zgodnie-z-planem

Oddanie Szpitala Południowego jako tymczasowego szpitala „covidowego” ma, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Warszawy, nastąpić w połowie lutego. Obecnie trwa wyposażanie placówki w niezbędny sprzęt oraz rekrutacja personelu. Wkrótce zostaną przeprowadzone odbiory.

Jak podkreśla prezydent miasta Rafał Trzaskowski, na placu budowy nie ma opóźnienia. - Od samego początku, kiedy zapadała decyzja, że Szpital Południowy zostanie tymczasowym szpitalem do leczenia pacjentów z COVID-19, jasno mówiłem, że zakończenie prac w budynku nastąpi 25 stycznia. Po tym terminie zostaną przeprowadzone niezbędne odbiory - podkreślił. Dodał, że są to wymagane prawem procedury, które przeprowadzają służby zewnętrzne takie jak sanepid, straż pożarna, nadzór budowlany. - Bez przeprowadzenia tych odbiorów nie można oddać budynku do użytkowania i uruchomić szpitala. A pacjentów z koronawirusem, tak jak zapowiadałem, będziemy mogli przyjmować od połowy lutego - zaznaczył.

Igor Tuleya: Jestem gotowy na więzienie [Super Raport]

Tymczasowy szpital covidowy w Warszawie. "Prace trwają 7 dni w tygodniu"

Zgodnie z pierwotnie przyjętym harmonogramem, zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – na początek września 2021 r. W związku z sytuacją epidemiczną i dzięki uzgodnieniom władz Warszawy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, prace budowlane zostały przyspieszone. W nowym szpitalu tymczasowym znajdzie się 300 łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 80 łóżek respiratorowych. Jak mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, prace w Szpitalu Południowym trwają siedem dni w tygodniu. - Przyspieszamy jak możemy, a na proces niezbędnych i bardzo złożonych odbiorów dajemy sobie dwa tygodnie. To jest ekspresowe tempo, a sam obiekt jest ogromny. Kompleks szpitala jest złożony z trzech modułów zlokalizowanych na pięciu piętrach. Powierzchnia użytkowa Szpitala Południowego wynosi ponad 40 tys. m² - zaznacza Kaznowska. Jednocześnie do Szpitala Południowego prowadzona jest rekrutacja pracowników. By zapewnić opiekę pacjentom i funkcjonowanie placówki potrzeba 140 osób personelu, w tym m.in. ponad 30 lekarzy, prawie 50 pielęgniarek, 26 ratowników i 20 opiekunów medycznych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!