Szatański autobus? Linia autobusowa 666 nie obierze już kursu na... Hel

i

Autor: Marcin Bruniecki/REPORTER Słynna linia 666 na Hel kończy działalność

Szatański autobus? Linia autobusowa 666 nie obierze już kursu na... Hel

2023-06-15 10:52

Linie autobusowe i tramwajowe mają przeróżne oznaczenia numeryczne i tak naprawdę nikt chyba nie wie, od czego to zależy. Jest jednak wiele linii, które cieszą się już statusem niemal kultowych, jak helskie 666. Już kilka lat temu pojawiły się głosy, że liczba ta, ze względu na diabelskie skojarzenia, powinna zostać zmieniona. Tak też się stanie.

Okres wakacyjny to czas, gdy do miast położonych nad Bałtykiem, zjeżdża wyjątkowo dużo turystów. Wymaga to od przewoźników uruchamiania linii okresowych, wakacyjnych. Jedną z najsłynniejszych od ponad siedemnastu lat była ta, która przewoziła turystów z Dębek do miejscowości Hel. Wszystko to dlatego, że została ona oznaczona numerem... 666. W połączeniu z nazwą miejscowości wzbudziło to oczywiste skojarzenia, traktowane było jednak ono z przymrużeniem oka, jako ciekawostka, którą turyści chętnie sobie przekazywali. Niestety, od tego roku linia 666 już nie pojedzie...

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Kontrowersje wokół linii 666

Jak poinformował kilka dni temu przewoźnik PKS Gdynia, w tym roku turystów z Dębek do Helu zawiezie linia... 669. Choć nie wskazany został powód takiej decyzji, to numer autobusu od lat budzi kontrowersje. Już w 2018 roku redaktorzy portalu Fronda.pl domagali się zmiany numeracji ze względu na fakt, iż liczba 666 kojarzyć może się z... liczbą bestii, a przez to uderza ona "w chrześcijański porządek państwa polskiego i jego fundamenty, a stąd — w dobro nas wszystkich". Do tego powoływano się na skojarzenie pisowni angielskiego słowa "hell" ("piekło") z nazwą miejscowości, do której kursuje autobus. 

Turyści dość ostro zareagowali w komentarzach na decyzję przewoźnika, wskazując, że jest to zmarnowanie potencjału i dosłownie zniszczenie pewnej legendy. Jego przedstawiciel zaznacza jednak, że nie ma już możliwości zmiany numeru w tym sezonie, a to ze względu na fakt, iż wydrukowane zostały rozkłady jazdy. Poniżej kilka komentarzy, jakie znaleźć można pod postem z informacją o zmianie oznaczenia kultowej linii 666.

Była to reklama na cały świat. O linii 666 na Hel niejednokrotnie czytałem na zagranicznych stronach, czy grupach na Facebooku. Jestem przekonany, że byli turyści, którzy pewnie dojechaliby szybciej pociągiem, ale dla hecy pojechali autobusem 666. Nie wiem, czy ten numer to był przypadek, czy celowy zabieg marketingowy, ale na pewno przyciągał uwagę.No i w końcu ulegliście naciskom pewnej grupy trzymającej władzę w Polsce i zmieniliście numer. Jest to strzał w kolano i trzymam kciuki, żebyście tego żałowali. :)

PKS Gdynia, czyli jak pozbyć się co najmniej kilku tysięcy turystów rocznie (czytaj; jak pozbawić się kasy). Ta linia była znana nawet za granicą, byłem w szoku jak kilka lat temu usłyszałem o tym popularnym autobusie od moich zagranicznych znajomych (a sam o nim wcześniej nie słyszałem). Także strzał w kolano PKS Gdynia.

Nowe oznaczenie także budzi dyskusje

Nie mniejsze kontrowersje pojawiły się jednak wokół nowego oznaczenia numerycznego linii. Część pasażerów zwróciła uwagę przedstawicielom PKS Gdynia, iż kombinacja liczb "6 i 9" może wzbudzać niejednoznaczne skojarzenia, tym razem mające związek ze sferą miłosną.