Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Sytuacja gospodarcza w Rosji po wprowadzeniu kolejnych sankcji

2022-02-28 11:19

Przywódcy unijni uzgodnili w niedzielę, że odetną rosyjskie banki od systemu SWIFT. Wiele innych krajów zdecydowało się na taki sam ruch m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Japonia. Rubel ostatnio tracił na wartości, obecnie rosyjska waluta jest najsłabsza w historii.

Rosja odczuwa efekty nałożonych sankcji

Dane z giełdy mówią same za siebie, rubel spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu. Na początku poniedziałkowych notowań dolar kosztował aż 119 rubli. Rosyjska waluta jest najsłabsza w historii. Sytuacja rosyjskiej waluty była trudna juz od początku roku, od 1 stycznia 2022 r. rubel stracił na wartości, aż o 47,33 proc. w stosunku do dolara.  Za obecny stan na giełdzie zdaniem dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra Araka, odpowiedzialne są głównie sankcje wobec Rosji. Jest to bezpośredni efekt ostatnich sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że niektóre z rosyjskich banków zostaną wyłączone z systemu SWIFT. Dodatkowo około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona. Zdaniem dyrektora PIE wyłączenie kraju z międzynarodowego systemu SWIFT sparaliżuje rosyjski system bankowy w najbliższym tygodniu. Prawdopodobnie jeszcze większy wpływ na notowania rubla będzie miało zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego. Ruch ten może zablokować połowę z wartych ok. 640 mld dolarów rezerw walutowych.

Rosjanie rozpoczęli masowe wypłaty gotówki z banków i bankomatów. Bank Centralny Rosji podniósł też stopy procentowe prawie dwukrotnie, główna wzrosła z 9,5 na 20 proc. Obecny poziom inflacji w Rosji ocenia się na poziomie 69,4 proc. w skali roku – napisał na Twitterze Steve Hanke, ceniony amerykański ekonomista z John Hopkins University. Czy te sankcje wystarczą, by Rosja wycofała swoje wojska z Ukrainy?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Sytuacja gospodarcza w Rosji po wprowadzeniu kolejnych sankcji