Świetlna rewolucja w Warszawie! Miasto zmieni się nie do poznania

i

Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Świetlna rewolucja w Warszawie! Miasto zmieni się nie do poznania

2022-02-21 19:52

Warszawa od lat wymienia sodowe lampy na energooszczędne oświetlenie LED-owe. Najczęściej ma to związek z remontem ulic lub tuneli. Tym razem z oświetleniem związana jest jedna z najważniejszych inwestycji stolicy w tym roku.

Ogromne oszczędności

Rozpoczęła się wymiana ponad 38 tysięcy opraw oświetleniowych w stolicy. Pierwsze latarnie zostały zmodernizowane przy Alei Stanów Zjednoczonych i ul. Hynka. Oprawy zostały nazwane SAVA i są specjalnie zaprojektowane dla Warszawy. Wymianę obejmą wszystkie ulice, które kontroluje Zarząd Dróg Miejskich. Dzięki inwestycji ratusz zaoszczędzi 23 miliony złotych rocznie na oświetleniu ulic - stare, sodowe oprawy, które czasami dają tyle światła że ledwo widać, zostają zastąpione przez nowoczesne, LED-owe. Te oprawy mają mnóstwo zalet - przede wszystkim pożerają o 2/3 mniej prądu niż oprawy sodowe - dziś zużywają ok. 50 GWh prądu rocznie. Za rok będzie to już niecałe 22 GWh. Są proste w konserwacji - wymiany lamp można dokonać jedną ręką, co oznacza że ich konserwacja jest także tańsza. W dodatku oprawy są nowe, więc mniej zawodne niż te sprzed 20-30 lat. Plusów mnóstwo - tłumaczy rzecznik ZDM-u Jakub Dybalski. Oprawy mają zwrócić się w ciągu 1,5 roku, ponieważ ich koszt to 32 miliony złotych.

Oprawy oświetleniowe SAVA

i

Autor: LUG Light Factory

Wielofunkcyjność nowych opraw

Oprawy zapewniają nie tylko oszczędność czy ładny wygląd. Dzięki nim Warszawa zyskuje ogrom możliwości do rozwoju smart city, czyli inteligentnego miasta - do opraw można podłączyć wszelkiego rodzaju sensory, w tym oczywiście natężenia oświetlenia, natężenia ruchu, wykrywania obecności. Mogą być to także sensory związane z jakością powietrza. To jest wachlarz możliwości, który można wykorzystać w przyszłości. Oprawy są przystosowane do pełnienia funkcji stale zasilonych punktów. W przeciwieństwie do normalnego oświetlenia, są podłączone do prądu przez cały dzień. Zatem mogą rozwiązać problemy osobistej mobilności - na przykład ładowania hulajnóg elektrycznych. Na ulicach nie mamy ładowarek, ponieważ koszt ładowania jest zbyt duży. Dzięki oprawom, latarnie mogą być źródłem ładowania. To kwestia dostawienia małej stacji ładującej. W ten sposób rozwiązujemy dwa problemy - konieczności dowożenia hulajnóg przez stare, szkodliwe dla środowiska samochody oraz miejsca, gdzie te hulajnogi mogłyby być ustawione - tłumaczy Mariusz Ejsmont, wiceprezes firmy LUG Light Factory.

Wymiana opraw ma zostać zakończona w tym roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Wichura zdewastowała warszawskie cmentarze

Polskie imiona – czy znasz ich znaczenie? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 16
Miła, najmilsza, to określenia pasujące do imienia…
Źródło: Świetlna rewolucja w Warszawie! Miasto zmieni się nie do poznania