Starlink

i

Autor: Jeff Bryant flickr.com Starlink

STARLINK nad Warszawą 12.05 - o której oglądać przelot satelitów?

2021-05-12 20:27

To kolejna okazja, by obserwować przelot kilkudziesięciu satelitów Starlink po nocnym niebie! Połyskliwy sznur będzie można zobaczyć również ze stolicy. O której oglądać Starlinki w Warszawie? Gdzie kierować wzrok? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Starlink nad Warszawą 12.05 - o której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać wszyscy pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. I nic dziwnego, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To już 27 seria "pakietów" 60 satelitów wysłanych przez SpaceX w kosmos. Urządzenia są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę, toteż wszyscy śledzą kolejne daty startów wynoszących je rakiet. Ostatni lot odbył się 10 maja. Mogliśmy wówczas oglądać pociąg satelitów na niebie. Kolejna okazja w nocy 12 maja. Starlink Będą widoczne także z Warszawy! Koniecznie dowiedzcie się, o której je oglądać.

Ukradł 800 tysięcy, wpadł po 20 sekundach

O której Starlinki nad Warszawą?

W środę 12 maja satelity Starlink pojawią się nad Polską po godzinie 22:39. W tym też czasie należy ich wypatrywać nad Warszawą. Ci, którzy przegapią pierwszy przelot, będą mieli jeszcze szansę zaobserwować Starlinki nad Warszawą po 2:44.

Gdzie wypatrywać Starlinków nad Warszawą?

Satelity z perspektywy Warszawy pojawią się na 35 stopniu wysokości między południem a południowym wschodem. Lecieć będą w kierunku wschodnim. Radzimy znaleźć miejsce wolne od latarni ulicznych. Dobrymi punktami obserwacji będą wzniesienia terenu. Starlinki 12.05 zobaczą też mieszkańcy innych polskich miast. Wiecej informacji w poniższym wideo.

Źródło: STARLINK nad Warszawą 12.05 - o której oglądać przelot satelitów?