Słynny mit o ludzkim mózgu obalony! To nieprawda, że wykorzystujemy tylko 10% jego możliwości

i

Autor: Pexels

Słynny mit o ludzkim mózgu obalony! To nieprawda, że wykorzystujemy tylko 10% jego możliwości

2023-05-31 15:08

Z pewnością już natrafiliście na tą opinię, że ludzki mózg wykorzystuje jedynie 10% swojego potencjału, a pozostałe pozostają ukryte przed nami. Jeśli je aktywujemy, uzyskamy niesamowite zdolności. Wspaniała wizja, prawda? Niestety nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych.

Ten popularny mit stał się fundamentem fabuły filmu „Lucy” autorstwa Luca Bessona z 2014 roku. Grająca w nim główną rolę Scarlett Johansson dzięki eksperymentalnej substancji psychoaktywnej uzyskuje pełną „wydajność” mózgu i zyskuje niesamowite zdolności, w tym telepatię, telekinezę, a nawet manipulowanie czasem. Oczywiście taka wizja rozbudza marzenia o tym, że może każdy z nas ma w sobie ukrytą tak niesamowitą postać i wystarczy ją odblokować by stać się superbohaterem. Tylko, że niestety nie.

To ile tego mózgu wykorzystujemy? Z tego co mówił już w 2008 roku w rozmowie z Scientific American neurolog Barry Gordon, ówczesny wykładowca Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore, na co dzień korzystamy praktycznie z całości ośrodka nerwowego.

- Większość mózgu jest aktywna przez cały czas – mówił naukowiec i dodaje, że w ciągu doby można mieć gwarancję, że każdy obszar tego skomplikowanego organu zostanie aktywowany, nawet w czasie snu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, w ramach procesu leczenia mózg może stworzyć nowe połączenia nerwowe, które spróbują zastąpić stare. Tłumaczy to odzyskiwanie niektórych zdolności przez ludzi nawet po naprawdę traumatycznych wypadkach z uszkodzeniem mózgu.

Mit o wykorzystywaniu 10% mózgu obalono wraz z wprowadzeniem do medycyny rezonansu magnetycznego. To dzięki niemu można dokładnie śledzić aktywność mózgu w jego wszystkich obszarach i badać, które jego części uczestniczą w określonych procesach, za jakie odpowiadają zdolności.

Jest jeszcze jeden argument przeciw mitowi: nasze mózgi najczęściej stanowią około 2% naszej masy, a wykorzystują około 20% naszej energii. To spore zasilanie jak na tak niewielki biologiczny komputer. Dlaczego zatem aż tyle mocy miałoby iść w uruchomienie tylko 10%? W toku ewolucji ciało stara się bilansować gospodarkę energetyczną, zatem raczej nie marnowałoby takiej ilości energii tylko na 10% możliwości.

Jest także inna koncepcja, wedle której wykorzystujemy tylko część naszego umysłu, a jego reszta działa na poziomie podświadomości. Jednak nie robi tego po to byśmy widzieli i rozumieli więcej, tylko by „zasłonić” przed naszym umysłem to, co mogłoby spowodować zachwianie jego równowagi. Dzięki temu tak niewiele osób uważa, że widzi zjawiska paranormalne lub mityczne stwory. U nich, wedle tego toku myślenia, blokady zostały zwolnione. Jakkolwiek to piękna i poetycka wizja, to także nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Mellina - Karolina Korwin Piotrowska