różowe skrzyneczki

i

Autor: alg

Różowe skrzyneczki w 34 śródmiejskich szkołach! Ruszył pilotaż miejskiego programu

2021-05-28 12:35

Mają przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu i... przełamywać tabu. W ramach miejskiego programu pilotażowego w 34 śródmiejskich szkołach pojawią się różowe skrzyneczki, zawierające niezbędne środki higieny osobistej. Urzędnicy zachęcają by do projektu dołączały kolejne instytucje- bo problem dotyczy nie tylko uczennic, a w całym kraju jest nim dotkniętych około pół miliona kobiet.

Różowe skrzyneczki pilotażowo w 34 śródmiejskich szkołach! Warszawa dołącza do ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej.

"Chcemy zobaczyć jak duże są potrzebne, ale dla nas ważny jest też głos młodych dziewczyn: czy to jest dokładnie to czego potrzebują i jakie zakupy musimy zrobić. Ale zależy nam także na pogadankach w czasie lekcji"- mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Skrzyneczka pojawiła się już między innymi, w Szkole Podstawowej nr 158 przy ulicy Ciasnej. Jak mówi wicedyrektorka placówki Beata Orczyk, uczennice są zachwycone tym pomysłem.

"Skrzyneczka pojawiła się w naszej szkole, w ich łazience, w ustronnym miejscu, wypełniona środkami higienicznymi, które są tak samo ważne jak mydło czy papier toaletowy. Mogą z nich w komfortowych warunkach skorzystać wtedy, kiedy ich potrzebują"- mówi Orczyk.

Miasto uruchomiło tez specjalną internetową mapę, na które zaznaczone są miejsca,w których pojawiły się różowe skrzyneczki- do programu mogą bowiem zgłaszać się nie tylko szkoły, ale wszystkie instytucje, które chcą walczyć z ubóstwem menstruacyjnym. Bo problem dotyczy nie tylko uczennic.

"Sama pandemia spowodowała że coraz więcej kobiet jest narażonych na ubóstwo. Ale to może dotyczyć tych kobiet, które pozornie żyją w dostatku, ale doświadczają przemocy ekonomicznej i sa finansowo uzależnione od swoich partnerów"- mówi pełnomocniczka prezydenta miasta do spraw kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.

Miejski program pilotażowy potrwa do końca roku- później będzie rozwijany w kolejnych dzielnicach.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Źródło: Różowe skrzyneczki w 34 śródmiejskich szkołach! Ruszył pilotaż miejskiego programu