Wsparcie psychologiczne w szkołach

i

Autor: materiały prasowe Wsparcie psychologiczne w szkołach

Psycholog w każdej szkole. "Nie wolno lekcyważyć apatii i zaburzeń nastroju"

2021-09-16 15:15

Psycholog w szkole dzisiaj jest potrzebny tak samo, jak nauczyciel polskiego, czy matematyki - mówią władze Warszawy i alarmują, że problem depresji czy kryzysów u dzieci i młodzieży jest naprawdę palący. Dlatego rozbudowały szeroki system wsparcia psychologicznego dla uczniów stołecznych szkół.

Raport z Anteny 16.09

Wsparcie psychologiczne w szkołach

Po długiej przerwie pandemicznej i po powrocie do nauki stacjonarnej wielu uczniów potrzebuje wsparcia psychologa. Tak uważają władze Warszawy. Dlatego przygotowały specjalną ofertę dla uczniów w kryzysie. Zachęcają do korzystania ze wsparcia psychologicznego, jeśli brakuje go w rodzinie.

- Jak alarmują specjaliści, kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży to palący problem ostatnich lat, który znacząco nasiliła pandemia. Dlatego stale rozbudowujemy ofertę specjalistycznej pomocy dla młodych warszawiaków. System wsparcia, który zapewniamy, obejmuje pomoc w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, dostęp do specjalistów w miejskich podmiotach leczniczych. Organizowaliśmy również szkolenia dla rodziców na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W Warszawie działają również specjalistyczne poradnie, które są ściśle ukierunkowane na konkretne problemy uczniów:

  • TOP diagnozuje dzieci z zaburzonymi analizatorami wzroku i słuchu.
  • Uniwersytet dla Rodziców (dla rodziców wychowujących dzieci z trudnościami w zachowaniu);
  • OPTA (dla dzieci i rodzin zagrożonych alkoholizmem);
  • MOP (zaburzenia okresu dojrzewania, m.in. anoreksja i bulimia).

- Nie wolno lekceważyć zaburzeń nastroju dzieci, bo lista problemów nastolatków bywa bardzo długa. Czasem największym wsparciem może być zwykła rozmowa - mówi psycholog Agnieszka Patyk. Warszawa ma też specjalny telefon zaufania dla młodzieży pod numerem 667 147 738.

Czytaj też: MARIHUANA DLA KUR? Policja usłyszała zaskakujące wyjaśnienia

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Źródło: Psycholog w każdej szkole. "Nie wolno lekcyważyć apatii i zaburzeń nastroju"