Drogowskazy

i

Autor: Eska Rock

Pozytywna dyscyplina - jakie są jej cechy, jak ją stosować i jakie powinny być jej skutki?

2022-06-03 14:27

Jak skutecznie wychować swoje dzieci? Czym jest pozytywna dyscyplina, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz uznaniem rodziców? Na te pytania odpowiadają Anna Siennicka oraz Agnieszka Białecka-Rutkowska w kolejne edycji Drogowskazów.

Pozytywna dyscyplina - co to takiego? Jakie są jej cechy i jak ją wprowadzić w życie? Wielu rodziców w Polsce szuka skutecznego sposobu na wychowanie swoich dzieci, takiego sposobu, który nie skrzywdzi i nie stłumi ich kreatywności, naturalnej potrzeby eksploracji, także podmiotowości i jednocześnie da dziecku bezpieczne granice w których może się ono rozwijać. Wiele możliwości daje tu tzw. pozytywna dyscyplina - czyli model wychowawczy, który stopniowo „wkracza na salony” w Polsce i cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz uznaniem rodziców, którzy zdecydowali się go wdrożyć.

Czym jest pozytywna dyscyplina i na co zwrócić uwagę?

W tym modelu wychowania chodzi głównie o to, aby pozytywnie wyznaczać dzieciom reguły i przekazywać wiedzę oraz umiejętności w odpowiedni sposób. Pozytywna dyscyplina opiera się na miłości, szacunku i jest bardzo skuteczna, a co najważniejsze długofalowa. To wychowanie bez kar i nagród. Warto również pamiętać, aby nie tylko jak najwcześniej zaspakajać potrzeby dziecka, ale również robić to na bieżąco. To pomoże uniknąć lub całkowicie wyeliminować zachowania, które jako rodzice uważamy za nieodpowiednie lub niepożądane.

Jak być dobrym rodzicem? W jaki sposób wychować dziecko?

W tej edycji Drogowskazów pojawili się Anna Siennicka, edukatorka pozytywnej dyscypliny, która pomaga rodzicom "głębiej poczuć i świadomiej doświadczać ich rodzicielstwa", autorka projektu „Wychowanie” oraz Agnieszka Białecka-Rutkowska, od 2004 tego roku związana z oświatą (przez wiele lat była w zarządzie największego w Polsce Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych), doświadczona edukatorka i trenerka pozytywnej dyscypliny. W rozmowie z Michałem Poklękowskim, odpowiedziały na najważniejsze pytania dotyczące wychowania dziecka oraz wyjaśniły, na co w szczególności zwrócić uwagę podczas wprowadzania w życie pozytywnej dyscypliny. Całej rozmowy z gośćmi możecie posłuchaj poniżej.

Listen to "O pozytywnej dyscyplinie" on Spreaker.