Koronawirus

i

Autor: pixabay.com Koronawirus

Poziom zakażeń jest niski, ale "jedna zmienna” może wszystko zmienić!

2021-06-22 12:27

Poziom zakażeń jest niski, ale "jedna zmienna” może wszystko zmienić! Jak pokazują codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia odnośnie nowych zakażeń można stwierdzić, że sytuacja jest dobra. Dzisiaj Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ powiedział, że poziom zakażeń jest niski i z dnia na dzień spada. Jak jednak dodał - jedna zmienna może rzutować na cały przebieg epidemii – powiedział dla TVP Info. O jaką zmienną chodzi?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z TVP Info zwrócił uwagę, że obecnie poziom zakażeń jest podobny do tego, który był notowany w marcu ubiegłego roku. We wtorek ministerstwo poinformowało, że minionej doby badania potwierdziły 188 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 14 osób. Wszystko jednak może zmienić „jedna zmienna”. Rzecznik dla porównania podał Wielką Brytanię, gdzie w normalnej sytuacji obostrzenia zostałyby poluzowane, jednak tak się nie stało. Brytyjski rząd zdecydował się przedłużyć trwające tam zasady epidemiologiczne ze względu na wzrost zakażeń wariantem Delta. Czy takiej sytuacji obawia się również polski rząd?

CZYTAJ TAKŻE: Kilkadziesiąt przypadków wariantu Delta w kraju! „Realnie zagraża Polsce”

Pandemia opanowana? „Jedna zmienna może rzutować na cały przebieg epidemii”

- Ten poziom zakażeń jest niski i widzimy, że z dnia na dzień on spada – powiedział dzisiaj Andrusiewicz. Zwrócił uwagę, że w żadnym z województw liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 1. - Czyli wszystkie województwa to jest poniżej jednego zakażenia na 100 tys. mieszkańców. I, co ważne, część województw jest już poniżej 1 proc. pozytywnych testów – mówił dalej. Zaznaczył jednak, że trudno tworzyć prognozy epidemii, ponieważ jedna zmienna może rzutować na cały przebieg epidemii.

"Jeżeli widzimy Wielką Brytanię, która była już przygotowana do zdejmowania obostrzeń i nagle ten wariant Delta spowodował, że premier Wielkiej Brytanii zaczął się zastanawiać, czy zdejmować obostrzenia, czy też nie wrócić do pewnych obostrzeń, to widzimy, jak to wszystko jest delikatne i tak naprawdę jeden czynnik, który się zmieni, może rzutować na to, jak będzie wyglądała epidemia" - powiedział Andrusiewicz

Sołtys Nowej Białej o pomocy dla pogorzelców
Źródło: Poziom zakażeń jest niski, ale "jedna zmienna” może wszystko zmienić!