Powrót kafejek internetowych? Nietypowy pomysł dzielnicy Ursynów

2022-03-14 17:28

Dostęp do wifi, komputery stacjonarne z łączem internetowym i drukarka. Ta kafejka internetowa to pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Ursynów postanowił wyjść na przeciw tym, którzy rozpoczynają poszukiwania pracy w Polsce.

W punkcie recepcyjnym w Przemyślu pracują wolontariusze z całego świata

Ważny jest kolejny krok

Internet Work Cafe ma wspierać działania pro zawodowe osób, które przyjechały do nas z Ukrainy. Osób, które często z dnia na dzień straciły swoje miejsca pracy.  - Mają już dach nad głową, mają co jeść. Zastanawiają się co dalej, co w kolejnych miesiącach. A w kolejnych miesiącach to już będzie życie zawodowe - mówi wiceburmistrz Ursynowa, Bartosz Dominiak - Tutaj mogą przyjść i pracować zdalnie na własnych komputerach. Mogą też skorzystać z tych tutaj zainstalowanych. Mogą tu przygotować CV, poszukać ofert pracy, dostać poradę jak szukać pracy w Polsce.

Na miejscu można też wydrukować CV bądź zeskanować dokumenty niezbędne do aplikacji - do użytku każdego, kto tego potrzebuje, pozostaje urządzenie wielofunkcyjne: skan-ksero-druk. Dla tych, którzy zabawią trochę dłużej, urząd dzielnicy przygotował kącik z kawą, herbatą i ciastkami. Jest też kącik zabaw dla dzieci, z którymi przyjechało wiele uchodźczyń z Ukrainy.

Na środku pomieszczenia postawiono specjalną ściankę. Po jednej stronie widnieje hasło "Dam Pracę", a po drugiej "Szukam Pracy".  - Namawiamy lokalnych przedsiębiorców, żeby wywieszali tutaj swoje ogłoszenia - mówi Bartosz Dominiak.

Ile osób, tyle potrzeb

Średnio z Internet Work Cafe korzysta 30 osób dziennie. Władze dzielnicy zakładają, że z czasem ta liczba będzie rosła - w miarę jak kolejne osoby dowiadywać się będą o istnieniu punktu. W punkcie na bieżąco obecnych jest 2 albo 3 wolontariuszy.

Wśród nich Sergiusz Zawgorodny, który kilkadziesiąt lat temu wyjechał z Doniecka. Teraz pomaga tym, którzy wyjechali w ostatnim miesiącu. - Nie mogę powiedzieć konkretnych problemów, z jakimi ludzie przychodzą. Bo ile ludzi, tyle opinii. Ale główne tematy to nadanie numeru PESEL, pomoc w wypełnieniu wniosku, CV, znalezieniu zatrudnienia, porady prawne - opisuje Sergiusz Zawgorodny i dodaje - Takie punkty przydałyby się w każdej dzielnicy. A nawet poza, w takich punktach zbioru uchodźców.

W tej chwili Internet Work Cafe jest czynne w tygodniu od 8 do 16, ale jeśli tylko będzie taka potrzeba - godziny otwarcia punktu zostaną wydłużone lub będzie on otwierany także w soboty.

Nazwij to inaczej - która nazwa jest właściwa?

Pytanie 1 z 20
Kabaczkiem nazywamy niekiedy:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Powrót kafejek internetowych? Nietypowy pomysł dzielnicy Ursynów