Matriał prasowy

i

Autor: Materiały prasowe

OC i AC

Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie?

2024-05-06 9:46 Materiał sponsorowany

Kupujesz używane auto? A może zdecydowałeś się na samochód z salonu i zastanawiasz się, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie? W tym tekście rozważymy kilka wariantów: OC nowego auta, ubezpieczenie używanego samochodu, które ma aktualną polisę, ubezpieczenie pojazdu, gdy poprzedni właściciel nie zadbał o ciągłość OC, a także polisę dla pojazdów wolnobieżnych, historycznych i sprowadzanych zza granicy.

Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie auta z salonu?

Polisę OC dla takiego pojazdu trzeba zakupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.  W praktyce możesz skorzystać z gotowych pakietów dealerskich, oferowanych w salonie. To wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz od razu na miejscu wykupić ubezpieczenie i wywiązać się z ustawowego obowiązku. Jednak w takim przypadku nie masz wpływu na zakres ubezpieczenia, jego cenę, wybór towarzystwa, z którym chcesz podpisać umowę.

Możesz zdecydować się na drugą opcję – samodzielny zakup. Warto skorzystać z internetowych porównywarek ubezpieczeń (np. na CUK.pl). Wtedy będziesz mógł przeanalizować dostępne na rynku oferty i wybrać taką, która będzie dostosowana do Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Co ważne, możesz kupić wybraną polisę online, będąc jeszcze w salonie.

OC i AC CUK

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac

Ile jest czasu na ubezpieczenie używanego auta po zakupie?

Teraz przejdźmy do kolejnego tematu tego artykułu, czyli zakup OC dla auta z drugiej ręki. Zastanawiasz się, ile masz czasu na ubezpieczenie auta po zakupie? To zależy od konkretnej sytuacji.

Trzeba wiedzieć, że podczas kupna używanego samochodu, poprzedni właściciel powinien przekazać Ci dane dotyczące aktualnej polisy OC. Wraz z podpisaniem umowy kupna-sprzedaży auta przejmujesz na siebie zarówno prawa, jak i obowiązki związane z polisą OC tego pojazdu. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś korzystał z takiego ubezpieczenia aż do ostatniego dnia trwania umowy.

Możesz od razu skontaktować się z ubezpieczycielem, by przepisać umowę na siebie lub korzystać z ubezpieczenia bez kontaktu z towarzystwem. To sprzedawca informuje towarzystwo (w ciągu 14 dni) o zbyciu auta, poda też Twoje dane, jako nowego właściciela.

Wypowiedzenie umowy w trakcie jej trwania

Jeśli chcesz poszukać na własną rękę nowego, korzystniejszego dla Ciebie ubezpieczenia, wypowiedz aktualną polisę OC, którą zawarł poprzedni właściciel. Możesz to zrobić, kiedy tylko chcesz, aż do ostatniego dnia trwania umowy. Sprawdź, jaką drogę preferuje towarzystwo, z którym zawarł umowę zbywca. Wypowiedzenie można złożyć osobiście w placówce, drogą mailową, pocztą czy korzystając ze specjalnych formularzy online. W takiej sytuacji nastąpi zwrot niewykorzystanej składki, a Ty będziesz mógł zawrzeć nowe ubezpieczenie, na swoich warunkach.

Korzystanie z OC zbywcy do końca okresu ubezpieczeniowego

Drugą opcją jest korzystanie z ubezpieczenia OC do momentu wygaśnięcia umowy. W tym przypadku to, ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie, zależy od tego, kiedy poprzedni właściciel zawarł aktualną polisę. Może się zdarzyć, że z obowiązku ubezpieczenia auta będziesz musiał się wywiązać za miesiąc, ale i na przykład za 11 miesięcy, bo auto ma świeżo wykupione OC.

Ważne!

Pamiętaj, że OC zbywcy auta nie odnawia się automatycznie. To Ty musisz zadbać o ciągłość ubezpieczenia i zakup nowej polisy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie musi informować Cię o fakcie zakończenia umowy.

Ubezpieczenie samochodu po zakupie – brak aktualnej polisy

Może też zdarzyć się tak, że pojazd, który chcesz kupić, nie ma aktualnej polisy OC. Poprzedni właściciel narażał się, jeżdżąc bez obowiązkowego ubezpieczenia, na wysokie kary. Jednak brak OC auta na sprzedaż nie musi dyskwalifikować go w Twoich oczach. Musisz pamiętać jedynie o bardzo ważnej rzeczy – kiedy stajesz się właścicielem takiego auta, musisz wykupić OC najpóźniej tego samego dnia, którego go nabyłeś.

Tutaj również sprawdzą się internetowe kalkulatory OC, dzięki którym jeszcze na podwórku poprzedniego właściciela będziesz mógł zawrzeć umowę ubezpieczenia. Dzięki temu po pierwsze unikniesz kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nakładanej na właścicieli aut bez ważnej polisy, a po drugie, nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać szkód, jeśli spowodujesz kolizję.

Ile mam czasu na ubezpieczenie pojazdu wolnobieżnego lub historycznego?

Warto wiedzieć, że właściciele pojazdów historycznych oraz wolnobieżnych nie muszą kupować ubezpieczenia na cały rok. Dla nich przewidziana jest polisa krótkoterminowa. W przypadku tych pojazdów, tak jak i przy polisie całorocznej, trzeba wykupić OC przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu po drogach publicznych.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzanego z zagranicy

Zgodnie z przepisami w przypadku auta niezarejestrowanego w Polsce i sprowadzonego z zagranicy można kupić OC krótkoterminowe. Zakup tej polisy jest możliwy po sprowadzeniu do kraju auta, które nie jest jeszcze wyrejestrowane za granicą i posiada tablice rejestracyjne. Dzięki OC krótkoterminowemu zyskujesz czas na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją pojazdu w Polsce.

Podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od sytuacji. W skrócie można powiedzieć tak:

  • w przypadku zakupu auta z salonu trzeba kupić OC najpóźniej w dniu rejestracji;
  • po zakupie używanego auta możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela lub wypowiedzieć umowę i poszukać innego ubezpieczenia;
  • przy zakupie auta, które nie ma aktualnie OC, trzeba wykupić polisę od razu po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży;
  • w przypadku pojazdów wolnobieżnych i historycznych można zdecydować się na polisę krótkoterminową, jednak musi być ona zawarta przed wprowadzeniem ich do ruchu po drogach publicznych;
  • auta sprowadzane zza granicy, na czas dopełnienia formalności rejestracyjnych, mogą mieć wykupione OC krótkoterminowe – musi to być przed przekroczeniem granicy.