Naboje z czasów I wojny światowej

i

Autor: mazowiecka.policja.gov.pl Naboje z czasów I wojny światowej

Poległ w I wojnie światowej - jego szczątki i wyposażenie odkryto w Nowej Suchej

2021-12-03 14:03

Ten żołnierz poległ ponad 100 lat temu. Na odkopanie i godny pochówek czekał aż do teraz! Jego szczątki odnaleziono podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej. Znaleziono również elementy wyposażenia.

Podczas I wojny światowej na terenie powiatu sochaczewskiego toczyły się ciężkie walki, zaś najbardziej znacząca potyczką była Bitwa nad Bzurą (1914), w której zginęło łącznie około 300 tysięcy żołnierzy. Najprawdopodobniej to właśnie w trakcie tych działań zginał żołnierz armii Cesarstwa Niemieckiego, a dokładniej Królestwa Wirtembergii, o czym świadczą przedmioty odnalezione przy jego szczątkach. Odkryto je niedawno podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej. Żołnierz będzie mógł teraz zostać godnie pochowany. Wyposażenie, które przy nim znaleziono, trafi zaś do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Co odkryto przy kościach poległego? O tym w dalszej części artykułu.

Rzeszowska pijalnia czekolady Mirosława Pelczara szykuje się nie święta Bożego Narodzenia

Nabije, pas, herb i inne elementy wyposażenia

O pochodzeniu żołnierza świadczy herb, który pierwotnie znajdował się na hełmie, tzw. pikielhaubie. Charakterystyczny kolec wieńczący hełm również się zachował. Wojskowy z królestwa Wirtembergii poległ prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie. Przy zwłokach znaleziono też inne elementy umundurowania i wyposażenia. Między innymi skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa, guziki i haki mundurowe oraz trzy ładownice z nabojami. W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa ilość może świadczyć o przygotowaniu do intensywnych walk.

Przy wydobywaniu szczątków i wyposażenia brał udział Michał Górny, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, technik kryminalistyki, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański i asesor Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie. Kości żołnierza zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje w sprawie miejscu pochówku.

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Poległ w I wojnie światowej - jego szczątki i wyposażenie odkryto w Nowej Suchej