Pogoda na Wielkanoc 2022. Długoterminowa prognoza na święta Wielkanocne

i

Autor: Pixabay

Pogoda na Wielkanoc 2022. Długoterminowa prognoza na święta Wielkanocne

2022-02-15 12:05

Pogoda na Wielkanoc może znów nas zaskoczyć, ale tym razem pozytywnie! Tegoroczne święta wypadają w połowie kwietnia, który w tym roku ma być wyjątkowo pogodny. Według długoterminowej eksperymentalnej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej to ma być najcieplejszy kwiecień od 30 lat! Czego możemy się spodziewać po pogodzie w Wielkanoc?

Tegoroczna Wielkanoc przypada na 17 kwietnia i w porównaniu z poprzednimi latami, te święta mogą być naprawdę ciepłe i słoneczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na marzec – czerwiec 2022. Z niej możemy dowiedzieć się, że już w kwietniu będziemy mogli cieszyć się ze wspaniałej pogody. Wielkanoc 2022 zapowiada się z pewnością lepiej niż ta z roku poprzedniego. Dlaczego? W 2021 roku święta, które przypadały na początek kwietnia były najzimniejszymi w XXI wieku, a co więcej suma opadów dla tego miesiąca wyniosła 108% normy dla tego miesiąca na podstawie pomiarów w latach 1991-2020! Jaka pogoda zapowiada się na te święta Wielkanocne? Sprawdź poniżej.

CZYTAJ TAKŻE: Wiosna w lutym? Na Warmii i Mazurach są już jej pierwsze oznaki

Pogoda na Wielkanoc 2022

W ubiegłym roku święta Wielkanocne nie rozpieściły nas pod względem pogody.

- Średnia obszarowa temperatura powietrza w kwietniu 2021 r. wyniosła 6,0°C i była aż o 2,6°C niższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych – czytamy na IMGW.

W długoterminowej eksperymentalnej prognozie na kwiecień 2022, która przygotował IMGW możemy przeczytać, że będzie to najcieplejszy kwiecień od 30 lat! Jak czytamy średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co z opadami? Pod tym względem kwiecień nie będzie różnił się od tych, które pamiętamy: miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Uderzenie wiosny w Szczecinie. Nie tylko krokusy budzą się do życia
Sonda
Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Które święta lubisz bardziej?
Źródło: Pogoda na Wielkanoc 2022. Długoterminowa prognoza na święta Wielkanocne