Ceny materiałów budowlanych poszły ostro w górę!

i

Autor: Canva

Planujesz remont? Ceny materiałów budowlanych zwalą cię z nóg!

2022-02-19 13:54

Jeśli planowaliście remont domu albo mieszkania na wiosnę to musicie się przygotować na to, że budżet, który na ten cel przygotowaliście może być niewystarczający. Z powodu szalejącej inflacji ceny materiałów budowlanych w styczniu poszły w górę średnio o 28 procent w stosunku do zeszłego roku. Jakie materiały budowlane najbardziej podrożały?

Olbrzymie podwyżki cen materiałów budowlanych

Jeśli planowałeś remont, to po wejściu do marketów budowlanych możesz mocno się zdziwić, bo ceny materiałów budowlanych poszybowały ostro w górę. Zestawienia przygotowane przez portal Rynekpierwotny.pl przyprawiają o zawrót głowy. Wzrost cen tych produktów zauważyć było można już rok temu. Jeszcze w styczniu zeszłego roku ceny materiałów budowlanych podrożały o 1,8 procent. W lutym podwyżka wynosiła już 2,6 proc., w marcu: 4,5 proc. Sezon letni podbił jeszcze wyżej poprzeczkę i w lipcu materiały budowlane były droższe o średnio 8,3 proc., a w sierpniu zaczęło się istne szaleństwo i ceny tych produktów skoczyły o 21,7 proc. w stosunku rok do roku.

Niestety nic nie wskazuje, że to koniec podwyżek, bo w styczniu 2022 r. wzrost cen wynosił 28 proc., warto pamiętać, że to średnia, bo niektóre produkty podrożały o ponad 60 procent!

Jakie materiały budowlane najbardziej podrożały?

Jeśli planowałeś kupić płyty OSB, izolacje termiczne i produkty do suchej zabudowy to lepiej sprawdź, czy cię na nie stać. Produkty te wyróżniają na tle pozostałych horrendalną wręcz skalą zwyżki i w rok podrożały odpowiednio o 63, 57 i 42 procent! Według specjalistów nic nie zapowiada, że ten rajd podwyżek cen się skończy.

Z czego to wynika? Jednym z czynników jest inflacja. Według ekspertów polskie cementownie, zakłady wapiennicze, gipsowe czy ceramiczne borykają się z coraz większymi trudnościami wynikającymi z rosnących kosztów pozyskiwania zezwoleń na emisję CO2. Wyższe koszty produkcji przekładają się na wyższe ceny produktu. Co więcej branżowi eksperci na ten rok przewidują rajdy cen kruszyw, drewna, cementu oraz wapna. Jeśli planujecie remont, zróbcie zakupy teraz – taniej już było.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

raport rynekpierwotny.pl

i

Autor: internet / rynekpierwotny.pl
Ceny materiałów budowlanych poszły ostro w górę!

i

Autor: internet / rynekpierwotny.pl
Przez Polskę przeszły silne wiatry. Dokonały dużych zniszczeń
Źródło: Planujesz remont? Ceny materiałów budowlanych zwalą cię z nóg!