Pracownicy punktu szczepień handlowali paszportami covidowymi. Zatrzymano 10 osób

i

Autor: gov.pl

Paszport Covidowy. Jak pobrać? Aplikacja do odczytu kodu QR już dostepna

2021-06-08 20:30

W AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego – poinformował we wtorek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że niedługo pojawi się również w Google Play.

- Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.

Unijny Certyfikat Covid ma m.in. niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. 

Paszport Covidowy - jak pobrać? Jak działa?

Jak system ma konkretnie działać? Jak podkreśla KE, za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy, czy centra szczepień. Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie np. zaszczepienia i wyślą je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali, czy centrów szczepień.

Raport z anteny 08.06, godz.10

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne.

Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które wydało zaświadczenie - podkreśla Komisja. (PAP)

Źródło: Paszport Covidowy. Jak pobrać? Aplikacja do odczytu kodu QR już dostepna